Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/11/2013 - 10:00

W Dzień Zaduszny odwiedzamy cmentarze. Zdjęcia

W Dzień Zaduszny (2 listopada) wspominamy i modlimy się za wszystkich zmarłych, których dusze oczekują w na ostateczne spotkanie z Bogiem.
To piękna polska tradycja. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy w Mszach Świętych. Tegorczna ładna i słoneczna pogoda sprzyja spacerom, dlatego nekropolie w Nowym Sączu i całym regionie pełne są ludzi.
Warto przypomnieć, że pierwsze dni listopada (1-8) stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Należy nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych oraz być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, odmówić modlitwy „Ojcze nasz…” i „Wierzę w Boga…” oraz wyzbyć się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy raz na dzień.
***
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.
W XV w. wytworzył się u dominikanów w Wanencji zwyczaj ofiarowania w dniu 2 listopada trzech Mszy św. przez jednego kapłana. Papież Benedykt XIV w 1748 r. rozszerzył ten zwyczaj na całą Hiszpanię. W 1915 r., podczas I wojny światowej, papież Benedykt XV na prośbę opata - prymasa benedyktynów pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawić w tym dniu trzy Msze św. Jedną w intencji przyjętej od wiernych, drugą w intencji wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią w intencji papieża. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek.

oprac. (KB)
fot. JEC, JB






Dziękujemy za przesłanie błędu