Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
07/09/2023 - 15:30

W Niskowej ma powstać nowoczesny obiekt. Wizualizacje robią wrażenie [ZDJĘCIA]

W budynku Fundacji Sądeckiej odbyło się spotkanie, w którym wziął udział prezes Zygmunt Berdychowski oraz przedstawiciele starosty słowackiej miejscowości Nižný Slavkov. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat projektu, w którym weźmie udział Instytut Studiów Wschodnich oraz słowaccy partnerzy.


WYRAŹ SWOJE ZDANIE W RAMACH KONSULTACJI - WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Instytut Studiów Wschodnich wspólnie ze słowackimi partnerami przygotowuje projekt pod nazwą „Transgraniczne Centrum Kultury Niematerialnej Europy Karpat”. Projekt będzie funkcjonował w trzech różnych wymiarach.

Wymiar pierwszy to stała instytucja funkcjonująca w oparciu o obiekty, których właścicielem jest Instytut Studiów Wschodnich.

Instytut jest właścicielem gospodarstwa rolnego w Niskowej. Obiekty wchodzące w skład tego gospodarstwa zostaną wyremontowane i powstanie tam nowoczesne centrum recepcyjne, nowoczesna powierzchnia muzealno-wystawiennicza i nowoczesna powierzchnia konferencyjna. Ponadto zostanie przygotowane zaplecze biurowo-organizacyjne, które będzie stanowić podstawę do funkcjonowania całej instytucji.


Jak powiedział nam prezes Zygmunt Berdychowski, działalność tejże instytucji będzie się zasadzać na tym, co dotychczas robiła z powodzeniem Fundacja Sądecka. Ponadto w ramach projektu zostanie stworzona interaktywna mapa, na której zostaną zaewidencjonowane grupy etniczne, stroje ludowe, muzyka, gwara, kuchnia, tradycje, obyczaje naszego regionu. 

Drugi wymiar tego projektu będzie polegał na realizacji stałych przedsięwzięć, które od lat są realizowane przez Fundację Sądecką, jak np. konkurs o nagrodę literacką im. ks. Bolesława Kumora, plebiscyt Sądeczanin Roku, Ranking Gmin Subregionu Sądeckiego i wiele wiele innych. Będą one organizowane właśnie w nowym budynku, który zostanie wybudowany w Niskowej.


Trzeci wymiar to ekspozycja stała, muzealna składająca się z ekspozycji tradycyjnej i cyberprzestrzeni. Na projekcie skorzystają również partnerzy ze Słowacji, którzy rozbudują istniejący już skansen. Wybudują dwa drewniane domy z zachowaną tradycyjną architekturą. Będą w nich organizowane warsztaty, spotkania... 

- Historia naszego dziedzictwa kulturowego jest już znana, ale na pewno wiele jest jeszcze do odkrycia, dlatego w ramach projektu chcemy też przeprowadzić badania etnograficzne. Wyniki tych badań przedstawimy podczas międzynarodowej konferencji - powiedział nam jeden z koordynatorów projektu ze Słowacji. 


Prosimy o wypełnienie ankiety i zapraszamy na spotkania konsultacyjne w dniach: 8.09 w Piwnicznej-Zdroju, 22.09 w Nowym Sączu i 29.09 w Nowym Sączu. Zapisy na spotkania: [email protected]

[email protected] Fot. RG, "Arsa" Bomerski i partnerzy

W Niskowej ma powstać nowoczesny obiekt. Te wizualizacje robią wrażenie [ZDJĘCIA]
W budynku Fundacji Sądeckiej odbyło się spotkanie, w którym wziął udział prezes Zygmunt Berdychowski oraz przedstawiciele starosty słowackiej miejscowości Nižný Slavkov. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat projektu, w którym weźmie udział Instytut Studiów Wschodnich oraz słowaccy partnerzy.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu