Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
10/04/2019 - 14:05

W Rytrze nauczyciele strajkowali tylko jeden dzień. A w innych gminach?

Dotychczas skupialiśmy się na strajku nauczycieli z terenu Nowego Sącza. A jak sytuacja wygląda w innych samorządach z powiatu nowosądeckiego? Czy wszędzie ruszyły egzaminy gimnazjalne? Tak, a w Rytrze i Gaboniu w gminie Stary Sącz strajki już oficjalnie zakończono.

Wójt Jan Kotarba nie kryje szacunku do postawy nauczycieli z terenu gminy Rytro. – Strajk przeprowadzono w poniedziałek. Przedszkole funkcjonowało normalnie. 10 uczniów, którzy przyszli do szkoły miało zabezpieczoną opiekę i wyżywienie na terenie Gimnazjum, bo nauczyciele strajkujący zebrali się w budynku szkoły podstawowej. We wtorek szkoły pracowały już normalnie – obrazuje sytuację.

- Dziś – bez żadnych komplikacji – ruszył egzamin gimnazjalny, do którego przystąpiło około 40 uczniów z dwóch klas  - podkreśla wójt, który nie ukrywa, że na terenie kierowanego przez niego samorządu bez dobrej woli ze strony nauczycieli sytuacja byłaby naprawdę ciężka – dzieci trzeba by było skierować na egzamin do placówek na terenie innych samorządów. Na szczęście nauczyciele solidarnie od początku zastrzegali, że do takiego scenariusza nie dopuszczą.

Zobacz też: Nowy Sącz: no i chwycili za pióra. Gimnazjalna nerwówka i wreszcie egzamin

W gminie Podegrodzie dla wójta Stanisława Banacha najważniejszy jest fakt, że i tu ruszyły dziś– bez najmniejszych zakłóceń - egzaminy gimnazjalne. – Nie wszystkie szkoły w naszej gminie strajkują a tylko część. Natomiast przedszkola cały czas funkcjonują normalnie – informuje wójt. Nie ukrywa jednak, że doszło na początku tygodnia do małego incydentu – jedna z placówek zamiast zapewnić uczniom opiekę poinformowała wszystkich, że z powodu strajku szkoła jest całkowicie zamknięta. Jednak to niedopatrzenie zostało natychmiast wyłapane a dyrekcja zorganizowała zajęcia dla wszystkich uczniów, których rodzice posłali do szkoły.

W gminie Stary Sącz 8 kwietnia do strajku przystąpiło 9 z 13 placówek: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sącz, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej -Curie w Starym Sączu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im ks.  prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Międzyszkolny Internat w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach,  Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Gaboniu, Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, Szkoła Podstawowa im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Moszczenicy.

Uczniowie z tych placówek – których rodzice mimo apelu nauczycieli posłali do szkoły - mają zorganizowane zajęcia na świetlicach.

Jednak jak nas poinformował zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki dziś szkoła w Gaboniu pracuje już normalnie – nauczyciele zakończyli strajk 9 kwietnia. To oficjalna informacja od dyrektorki placówki. – Egzaminy gimnazjalne przeprowadzane są we wszystkich placówkach zgodnie z harmonogramem – zaznacza samorządowiec.

Aktualizacja. Z informacji, które otrzymaliśmy od Lucyny Dybiec, dyrektorki Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu ta placówka zakończyła strajk już 8 kwietnia. O 9 kwietnia placówka już pracuje w normalnym trybie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe