Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
02/11/2017 - 14:20

W sobotę pożegnamy ks. Ignacego Piwowarskiego

W dniu Wszystkich Świętych zmarł ksiądz Ignacy Piwowarski, duszpasterz "Solidarności"- odznaczony medalem " Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej".

ks. Ignacy Piwowarski
Ksiądz Piwowarski urodził się w 1941 roku w Buczu koło Brzeska, w licznej rodzinie, miał jedenaścioro rodzeństwa. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1965 roku  z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz sprawował pracę duszpasterską w Szarwarku, Rzochowie, Lipińkach, Mościcach i Łącku.

12 sierpnia 1981 roku został proboszczem w Bereście koło Krynicy Zdroju. Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało, że działająca grupa solidarnościowa Krynicy i Muszyny związała się ze skromnym, ale też bezkompromisowym ks. Piwowarskim. Nieformalnie został  on kapelanem naszej grupy.

Wielokrotnie jeździliśmy na msze za Ojczyznę do Mistrzejowic do śp.ks. Jancarza i do Gorlic. Postanowiliśmy z księdzem, że msze święte za Ojczyznę będą też odprawiane w naszym uzdrowisku w kościele w Krynicy Dolnej co też szybko zrealizowaliśmy. Często spotykaliśmy się, organizowaliśmy zbiórki pieniędzy dla rodzin internowanych i represjonowanych, rozprowadzalismy prasę i wydawnictwa podziemne, malowalismy hasła antykomunistyczne na murach w Krynicy Zdroju.

Po 1989 roku ks.Piwowarski włączył się  w przywrócenie pamięci  zamordowanego księdza Władysława Gurgacza, kapelana ss. Służebniczek w Krynicy i Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Wielokrotnie celebrował wrześniowe msze święte w kościele pw. Świętego Antoniego w Krynicy w którym ufundowalismy tablicę i przez 20 lat te uroczystości były sprawowane.

W 1992 roku decyzją Kurii został przeniesiony do Radgoszczy. W 2006 roku ksiądz  Ignacy ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę i został rezydentem w rodzinnej parafii w Buczu.

Spoczywaj w pokoju nasz Wspaniały Przyjacielu i Kapelanie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę  4 listopada br. o godz.13, w kościele parafrialnym w Buczu koło Brzeska (Marian Ryba)Dziękujemy za przesłanie błędu