Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
24/08/2022 - 11:00

W szkołach pełno uczniów, a brakuje nauczycieli. Łapanka przed pierwszym dzwonkiem

Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny, a wiele polskich szkół rozpocznie pracę z nauczycielskimi wakatami. Część nauczycieli żegna się ze szkołą, bo przechodzi na emeryturę, a część rezygnuje z pracy w oświacie i zmienia zawód. Dyrektorzy rozpaczliwie szukają nowych belfrów. Jak to wygląda w szkołach publicznych w Nowym Sączu?

Nie jest tak źle – zapewnia jednak Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Owszem, część nauczycieli, która uczyła przez wiele lat w sądeckich szkołach zdecydowała się przejść na emeryturę.

W tym roku to 40 osób – powiedziała Sądeczaninowi Małgorzata Belska. – Jest to zmiana naturalna. Od dyrektorów szkół i przedszkoli nie mam informacji, aby odejście tych osób na emeryturę wywołało jakieś braki kadrowe.

Ale szefowa Wydziału Edukacji i Wychowania dodaje, że ta liczba - 40 osób może się jeszcze zmienić, bo nauczyciele, chcący przejść na emeryturę mogą o takim zamiarze z dnia na dzień powiadomić dyrektora placówki, w której do tej pory uczyli.

- Czasami bywa tak, że w ostatnim dniu sierpnia, w przeddzień nowego roku szkolnego, osoba decyduje się złożyć wniosek o przejście na emeryturę z dniem 1 września - dodaje dyrektor Belska. – Te zmiany są jednak zmianami naturalnymi. Myślę, że dyrektorzy mieli gdzieś z tyłu głowy, że nauczyciel, który ma już wysługę lat podejmie taką decyzję.

W tym roku dokumenty o przejście na emeryturę złożyło czterdziestu nauczycieli pracujących w przedszkolach i szkołach, nad którymi pieczę sprawuje miasto

  • Szkoły Podstawowe: 25
  • Szkoły Ponadpodstawowe: 11
  • Przedszkola: 4.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu