Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
20/05/2024 - 13:30

W taki sposób firmy z Nowego Sącza dbają o swoich pracowników. Padły odpowiedzi

Zdrowy pracownik jest dużo bardziej efektywny. To stwierdzenie wydaje się oczywiste. W jaki sposób podchodzą do niego jednak pracodawcy w Nowym Sączu? Jakie działania profilaktyczne podejmują? Odpowiedzi padły podczas pierwszego panelu dyskusyjnego na XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie to nie tylko brak choroby czy kalectwa, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Wartość zdrowia przejawia się nie tylko w lepszych wynikach i większym zaangażowaniu, ale również w silniejszej identyfikacji pracowników z misją i wartościami firmy. 

Dlatego tak kluczowe jest, aby pracownicy byli aktywni, zmotywowani i zadowoleni. Te cechy szczególnie rozwijają się u osób cieszących się dobrym zdrowiem i pełnią energii. Świadome, profesjonalne zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy to rosnąca konkurencyjność i większe szanse na rozwój biznesu.

Właśnie o tym rozmawiali goście podczas panelu “Zdrowie, a biznes - jak dbając o pracowników wpływamy na rozwój?”, który zainaugurował XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan. Moderowała go Agnieszka Michalik, dziennikarka portalu “Sądeczanin.info”.

- Wydaje się oczywiste, że prowadząc biznes należy dbać o pracowników, choć nie do końca takie przekonanie powszechnie panuje. Czy jest to nowe zjawisko w świecie biznesowym? Czy może trzeba do tego dojrzeć? - brzmiało pierwsze pytanie.

Ilona Legutko - dyrektor personalna firmy Wiśniowski, mówiła, że w przypadku dużych przedsiębiorstw dbanie o zdrowie pracownika jest niezwykle ważne. - Małe firmy również to jednak robią. Pracodawcy mają dziś większą świadomość, że pracownik zdrowy jest bardziej efektywny - powiedziała.

O zmianie świadomości mówiła także Joanna Kot, dyrektor działu HR firmy Newag. - Wszyscy kładziemy większy nacisk na profilaktykę. BHP jest teraz czymś, o co warto zadbać, zwłaszcza w firmie produkcyjnej - tłumaczyła.

- Pracodawca jest zobligowany do przeprowadzenia badań i konsultacji lekarskich zgodnie ze stanowiskiem pracownika. Coraz częściej jednak widzimy, że zakres opieki nad pracownikiem przekracza to, co wynika z przepisów. czyli ten zakres jest rozszerzany - wyjaśniała prof. dr hab.n.med. Renata Złotkowska - kierownik Poradni Chorób Zakaźnych, Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie.

Z punktu widzenia NFZ sytuację nakreśliła Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego oddziału. Powiedziała, że misją w zakresie ochrony zdrowia pracowników jest przede wszystkim finansowanie świadczeń poprzez promocję profilaktyki. Cały czas prowadzone są w tym kierunku działania.

- W Fakro robimy o wiele więcej w zakresie zdrowia pracowników niż to, co wymaga prawo. Wydaje mi się, że działania pracodawcy trzeba traktować w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, bo raczej się to nie zwróci - stwierdziła Bożena Damasiewicz, dyrektor ds. organizacyjno-administracyjnych Fakro, Fundacja Pomyśl o Przyszłości

Anna Migacz, dyrektor placówki Centrum Medyczne LUX MED w Nowym Sączu, powiedziała z kolei w jaki sposób pracownicy służby zdrowia dbają o swoje własne zdrowie. - Myślę, że nam, a więc dużej firmie medycznej jest łatwiej. Każdy pracownik, to dla nas również pacjent. Wszyscy mają szeroką formę benefitów - zauważyła. 

A jak do sprawy podchodzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych? - Myślę, że jesteśmy bardzo odpowiedzialnym pracodawcą. Zatrudniamy fachowców w różnych dziedzinach, w skali kraju mamy ponad 43 tys. pracowników. Wszyscy muszą osiągnąć stan fizycznego i psychicznego dobrostanu - mówiła Agata Michalik - dyrektor oddziału Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu.

Wkrótce pełny zapis wideo całego panelu, w którym poruszone zostały również tematy m.in. najczęstszych chorób pracowników czy też wypalenia zawodowego. ([email protected], fot.: MP)Dziękujemy za przesłanie błędu