Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
11/06/2020 - 10:10

Walka wyborcza w siedmiu chełmieckich sołectwach znów nabiera tempa

COVID-19 wstrzymał wyznaczone pierwotnie na 21 marca wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Chełmiec. Po cofnięciu ograniczeń związanych z epidemią wyznaczono nowy termin. Siedem sołectw wybierze swoje nowe władze już 5 lipca. Ważne jest też to, że wcześniej zgłoszone listy zachowały swoją ważność mimo zmiany terminu.

Walka wyborcza w siedmiu chełmieckich sołectwach znów nabiera tempa

Tegoroczne wybory na sołtysów i do rad sołeckich przebiegają w gminie Chełmiec nietypowo. Już po zarejestrowaniu list okazało się, że w części miejscowości, a dokładniej w dwudziestu, wyborów nie będzie wcale, bo zarejestrowano tam tylko jednego kandydata na sołtysa i tylko jedną listę kandydatów do rad sołeckich. Będą więc mogli objąć swoje funkcje niejako z automatu, bez urządzania głosowania. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Chełmiec: zobacz gdzie rządzić będą już nowi sołtysi

W pozostałych miejscowościach chętnych do kierowania sołectwami było więcej – w Chełmcu formalnie zgłoszono aż cztery ekipy. Piszemy ekipy, bo każdy aspirujący do rangi sołtysa musiał przedstawić a dalej zarejestrować grono tych, którzy będą ich wspierać w radach. W tym wypadku termin wyborów wyznaczono pierwotnie na drugą połowę marca, ale z racji ogłoszenia epidemii trzeba było je odwołać. Teraz sytuacja wraca do normy a tym samym można było już ogłosić nowy harmonogram wyborczy - głosowanie odbędzie się 5 lipca w godzinach od 8 do 16 w następujących lokalach wyborczych:

  • Biczyce Górne - Szkoła Podstawowa w Trzetrzewinie,
  • Chełmiec - Szkoła Podstawowa w Chełmcu,
  • Dąbrowa - Szkoła Podstawowa w Wielogłowach,
  • Klęczany - Szkoła Podstawowa w Klęczanach,
  • Krasne Potockie - Szkoła Podstawowa w Krasnym Potockim,
  • Librantowa - Szkoła Podstawowa w Librantowej,
  • Wola Marcinkowska - Szkoła Podstawowa w Chomranicach.

Teraz sami kandydaci. W Biczycach Górnych o mandat sołtysa ubiega się będą Marta Matysik i dotychczasowy sołtys Władysław Wnęk a kandydaci do rady sołeckiej to: Patrycja Bugara, Stefan Pałach, Dorota Strącel, Ignacy Lorek, Jan Lorek, Grażyna Żelasko.

W Chełmcu kandydatów na sołtysa jest czterech: Józef Długosz, Grzegorz Jaskólski, Wojciech Rak, Zdzisław Smajdor – obecny sołtys. Do rady sołeckiej kandydują: Bernard Kożuch, Czesław Mituś, Józef Ziemnik, Maria Jaskólska, Karol Woliński, Konrad Woliński, Marcin Gruca, Robert Hajduga, Marek Kożuch, Anna Mężyk, Roman Trojanowski, Czesław Bobrowski, Stanisław Mróz, Stanisław Peciak, Jacek Styranka, Sebastian Tokarczyk.

Zobacz też: Muszla klozetowa i nagrobna płyta z krzyżem leżą na wysypisku...

W Klęczanach na sołtysa zarejestrowano dwóch kandydatów: Zbigniewa Filipa i Martę Podolak. Dotychczasowy sołtys Stanisław Kantor nie kandyduje. Kandydaci do rady sołeckiej: Marek Bulat, Tomasz Dubiel, Grzegorz Kucia, Anna Nowak, Halina Stawiarska, Beata Fritz, Marcin Iwański, Dariusz Mróz, Beata Olchawa.

Krasne Potockie ma dwóch kandydatów na sołtysa. Są to dotychczasowy sołtys Krzysztof Kornaszewski i Józef Jabłoński, których w radzie wspierać by chcieli: Ireneusz Mamak, Kinga Wójs, Stanisław Wójs, Elżbieta Brdej, Krzysztof Brdej, Anna Cięciwa, Krzysztof Kotlarz i Urszula Król.

Beata Bielak, Tadeusz Oracz – obecny sołtys - i Alfred Tobiasz to kandydaci na sołtysa w miejscowości Librantowa. Do rady sołeckiej kandydują: Dawid Golonka, Marek Potapczyk, Krzysztof Rosiek, Barbara Stępień, Zuzanna Wańczyk, Jan Bielak, Józef Gajdos, Jerzy Oracz, Włodzimierz Popardowski, Eugeniusz Rosiek, Zbigniew Basta, Zofia Filipowicz, Janina Krzanowska, Adam Rosiek, Mirosław Skrzypiec.

O funkcję sołtysa Woli Marcinkowickiej ubiegają się Stanisław Cebula – piastujący obecnie tę rolę i Krzysztof Świerczek. W radzie sołeckiej zasiadać chcą: Stanisław Mróz, Grzegorz Pawlik, Tomasz Pociecha, Sylwester Tomasz, Marcin Biel, Krzysztof Budnik, Stanisław Mich.

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)