Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/06/2015 - 12:00

Warszawscy wykładowcy i studenci udowadniali, że można rozpalić ognisko…wodą

Czy można rozpalić ognisko…wodą, albo zmienić kolor cieczy przez potrząsanie naczyniem? Niemożliwe? Ależ tak!. Przekonali się o tym uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera podczas wizyty profesorów i studentów z Politechniki Warszawskiej, którzy, niedawno, gościli w tej renomowanej szkole na Sądecczyźnie.
Przedstawiciele tej uczelni przyjechali do Grybowa z okazji 100-lecia „Odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej”. Przypomnijmy, że grybowskie liceum im. Artura Grottgera od kilku lat współpracuje z tą uczelnią.

Grybowski „ogólniak” jest jedną z kilku szkół średnich w Polsce, którą Politechnika objęła swoim patronatem.

Dwudniowa wizyta kadry naukowej i studentów była wypełniona ciekawymi pokazami oraz spotkaniami z młodzieżą licealną i gimnazjalną.

- Gościliśmy prorektora PW prof. Władysława Wieczorka, chemika, prof. Franciszka Kroka, fizyka i absolwenta naszego liceum, dziekana Wydziału Fizyki – prof. Przemysława Dudę, dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii – prof. Andrzeja Pachutę oraz trójkę studentów z Koła Naukowego Chemików „Flogiston” – mówi dr Kazimierz Solarz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie

Grybowscy licealiści mogli posłuchać również ciekawych wykładów. O historii Politechniki Warszawskiej, a także o nowoczesnych bateriach i ogniwach mówił prof. Władysław Wieczorek, o zjawisku fotoelektrycznym opowiadał prof. Przemysław Duda, a o badaniach polarnych i kartograficznych - prof. Andrzeja Pachuta. Wykładowców wspierała technika multimedialna.

Goście postanowili uhonorować brązowym medalem 100 - lecia Odnowienia Tradycji Politechniki najaktywniejszego ucznia w czasie tych wykładów. Decyzją profesorów został nim wyróżniony uczeń klasy 1 B Wojciech Gajkowski, który wykazał się znajomością wzorów fizycznych i dobrą orientacją w tematyce fotoelektrycznej.

Równolegle z wykładami w sali gimnastycznej szkoły odbywały się pokazy reakcji chemicznych zaprezentowane przez studentów Koła Naukowego „Flogiston”.

- W sposób niezwykle ciekawy udowadniano np., że można rozpalić ognisko… wodą lub zmieniać kolory cieczy przez potrząsanie naczyniem – mówi dyrektor grybowskiego liceum. - Było też dużo dymu, huku i innych efektów pirotechnicznych.

Podobne zajęcia wykładowcy i studenci warszawskiej uczelni, choć w nieco okrojonym wymiarze poprowadzili dla gimnazjalistów w kinie „Biała”. Brali w nich udział uczniowie klas trzecich z dziesięciu okolicznych gimnazjów.

Obok wystąpień profesorskich, którym z pomocą przyszła technika multimedialna zaprezentowali się też studenci działający w Kole Naukowym „Flogiston”.

Gimnazjalistom została też zaprezentowana oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie z omówieniem kierunków i możliwości dalszej nauki w szkołach wyższych, a w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych.

Liceum w Grybowie, w ramach pomocy dydaktyczno-metodycznej otrzyma nowatorskie programy multimedialne do nauki fizyki opracowane przez kadrę naukową Wydziału Fizyki PW.

(MIGA)
Fot. arch. LO w Grybowie.







Dziękujemy za przesłanie błędu