Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
06/12/2012 - 15:46

Warunkowo umorzone postępowanie karne wobec byłego senatora

Dzisiaj (6 grudnia) w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu został ogłoszony wyrok w procesie, w którym oskarżony był były senator Franciszek A. Chodzi o wypadek drogowy w Mszanie Dolnej z 2006 roku, w którym uczestniczył m.in. były już parlamentarzysta. Sąd przyjmując, że Franciszek A. jest sprawcą wypadku warunkowo umorzył wobec niego postępowanie karne na dwuletni okres próby. Sąd przyjął też, że poszkodowany Stanisław Wojtas, na skutek tego zdarzenia doznał jeszcze jednego urazu, a mianowicie złamania mostka. Wyrok jest prawomocny.

O sprawie ciągnącej się sześć lat czytaj: Senator kontra budowlaniec. Dziś wyrok w głośnej sprawie!
Przypomnijmy, że do wypadku drogowego doszło w 1 lipca przed sześcioma laty. W dostawczego forda transita, którym kierował przedsiębiorca budowlany Stanisław Wojtas uderzył jaguar, prowadzony przez ówczesnego senatora PO Franciszka A. 

Były dziś parlamentarzysta został oskarżony o „nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego w ten sposób, że kierując samochodem osobowym jaguar w istniejących warunkach drogowych na mokrej nawierzchni jezdni rozwinął nadmierną prędkość, stracił kontrolę nad kierowanym pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym fordem transitem”.
Samochodem dostawczym kierował Stanisław Wojtas, który ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Mężczyzna skarży się, iż do tej pory odczuwa zdrowotne konsekwencje tego wypadku.
Sprawa, która toczyła się sześć lat, co jakiś czas wraca na wokandę sądową. W lipcu br. w Sądzie Rejonowym w Limanowej zapadł już drugi wyrok. Sąd wobec oskarżonego umorzył prowadzone postępowanie karne na dwuletni okres próby. Na mocy tego wyroku zasadził też m.in. pokrycie przez Franciszka A. kosztów sądowych.
Obie strony odwołały się od niego do sądu wyższej instancji. Z wyrokiem, jaki orzekł latem limanowski sąd nie zgodzili się zarówno obrońca oskarżonego Franciszka A., jak również sam pokrzywdzony i jego pełnomocnik.
Sprawa trafiła do rozpoznania do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Dzisiaj w tej sprawie ogłoszono wyrok. Nie było na nim ani oskarżonego byłego senatora Franciszka A., ani reprezentującego go obrońcy.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zaskarżony wyrok zmienił dzisiaj w ten sposób, że opis czynu przypisanego oskarżonemu Franciszkowi A. w zakresie obrażeń ciała doznanych przez Stanisława Wojtasa uzupełnił o „złamanie przedniej krawędzi trzonu mostka”. Sąd podwyższył również świadczenie pieniężne, jakie były senator Franciszek A. ma zapłacić Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej z kwoty tysiąca złotych do pięciu tysięcy.
Sąd roszerzył zakres obrażeń, jakie w wyniku zdarzenia sprzed sześciu lat doznał Stanisław Wojtas. W orzeczonym dzisiaj wyroku uznał, że jednym z elementów schorzenia pokrzywdzonego było złamanie trzonu mostka, które to stwierdzili biegli sądowi z Akademii Medycznej w Gdańsku. Sąd uznał, że ten uraz miał oczywisty związek z przebiegiem wypadku i postanowił uzupełnić opis czynu przypisywanego byłemu senatorowi Franciszkowi A. Sąd uznał, że to złamanie było skutkiem zaistniałego wypadku. Obrońca oskarżonego kwestionował także ustalenia sądu dotyczące prędkości pojazdu, który prowadził oskarżony Franciszek A. Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Limanowej uznał w lipcu tego roku, że oskarżony „umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
Sąd Okręgowy podzielił stanowisko, które w tej kwestii przyjął sąd niższej instancji. Nie zgodził się z argumentacją obrońcy oskarżonego, że prędkość była niższa niż 71 km./h.
Sąd odniósł się także do kwestii, którą podnosił pokrzywdzony, iż doznane przez niego urazy i schorzenia powinny być zakwalifikowane, jako ciężki uszczerbek na zdrowiu. Stanisław Wojtas do tej pory skarży się, że po wypadku ma problemy zdrowotne m.in. ze wzrokiem i słuchem. Sąd przesłuchał biegłych z Akademii Medycznej w Gdańsku, którzy m.in. wydawali opinię w tej sprawie i uznał, że nie należy wiązać tych ostatnich z wypadkiem, w jakim uczestniczył Stanisław Wojtas. Sąd Okręgowy przyjął, iż poszkodowany doznał jedynie obrażeń, które obejmował zaskarżony wyrok.
Sąd Okręgowy postanowił warunkowo umorzyć wobec Franciszka A. postępowanie karne na dwuletni okres próby. To rozstrzygnięcie zdaniem sądu jest trafne, biorąc pod uwagę przyjętą kwalifikację czynu i to, że oskarżony nie był wcześniej karany. Takie rozstrzygnięcia, jak podkreślił sędzia są częste.
Sąd Okręgowy uznał też, że kwota świadczenia pieniężnego (1000 złotych), orzeczonego prez Sąd Rejonowy w Limanowej, jakie ma uiścić były senator Franciszek A. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej winna być podwyższona, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze oskarżonego. Zasądził od niego kwotę 5 tysięcy złotych.
Stanisław Wojtas po opuszczeniu sali rozpraw powiedział naszemu portalowi, że z orzeczonego wyroku jest zadowolony.
- Ten wyrok otwiera mi drogę do starania się na drodze cywilnej o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu i utracone zarobki – powiedział naszemu portalowi Stanisław Wojtas. – A także drogę do starania się o odzyskanie pieniędzy, które musiałem przeznaczyć na tzw. pomoc prawną. Sąd tym prawomocnym wyrokiem przyjął, że były senator jest winny spowodowania wypadku.
- Dla nas skończyła się sześcioletnia gehenna – mówiła na korytarzu ze łzami w oczach Bogumiła Wojtas, żona pana Stanisława.
Dzisiaj nie udało nam się niestety skontaktować z obrońcą byłego senatora.
(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu