Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
10/02/2020 - 11:30

Wichura zebrała żniwo. Połamane drzewa, uszkodzone dachy, zerwane linie...

Sądeccy i gorliccy strażacy mają pełne ręce roboty. Niemal co chwilę odbierają telefony od mieszkańców, którzy proszą o pomoc w usunięciu połamanych drzew, które uniemożliwiają przejazd. Wichura w niektórych miejscowościach zerwała linie energetyczne i uszkodziła dachy na budynkach.

Sprawdziły się ostrzeżenia meteorologiczne o silnym wietrze. Powodem wichury jest gwałtowny niż znad Atlantyku, który uderzył w Polskę. Żywioł dał się we znaki także mieszkańcom naszego regionu.

Zobacz też Nadciąga wichura. Porywy wiatru mogą osiągać nawet 120 km/h

Sądeccy strażacy usuwali drzewa powalone na drogę w Witowicach Dolnych, Grybowie, Bilsku, Cieniawie, Kamionce Wielkiej, Krynicy, Piorunce oraz Nawojowej. Na ulicy Ruchu Ludowego w Nowym Sączu zabezpieczali budynek, na który silny wiatr przewrócił drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z kolei w Ptaszkowej wiatr zerwał poszycie dachu na budynku mieszkalnym. Wichura uszkodziła na Sądecczyźnie stacje transformatorowe na liniach średniego napięcia. 330 osób przez wiele godzin nie miało prądu. Taka sytuacja była w gminie Nawojowa i Łabowa. Do tej pory strażacy odnotowali aż siedemnaście interwencji.

Zobacz też Wieje grozą. Orkan Sabina, huragan Ciara dziś też dadzą nam popalić

Pracowitą noc i poranek mieli także gorliccy strażacy. Wielokrotnie byli proszeni o pomoc.

- Na obecną chwilę dwadzieścia jeden razy wyjeżdżaliśmy, aby usunąć drzewa powalone na drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Najczęściej interweniowaliśmy w gminie Lipinki, Łużna i Moszczenica. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tych zdarzeniach – informuje mł. bryg. mgr inż. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy gorlickiej straży pożarnej. Silny wiatr uszkodził także dziesięć budynków, zrywając okucie dachowe, papę albo dachówkę.

RG r.gajewski@sadeczanin.info,  fot. PSP Nowy Sącz, OSP Łużna, OSP Lipinki

Wichura nad regionem. Połamane drzewa, uszkodzone dachy, kilkaset osób bez prądu
Sądeccy, gorliccy i limanowscy strażacy mają pełne ręce roboty. Od wczoraj jest bardzo silny wiatr. Na drogach leżą połamane drzewa, a na niektórych budynkach uszkodzone zostały dachy.


Dziękujemy za przesłanie błędu