Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
13/11/2021 - 11:15

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach i więcej karetek pogotowia

Sytuacja covidowa w Małopolsce robi się coraz poważniejsza. Tylko od 1 do 11 listopada liczba pacjentów z COVID – 19 zwiększyła się z 463 do 890. Wojewoda Łukasz Kmita zdecydował, że w najbliższym czasie w małopolskich szpitalach zostaną uruchomione kolejne łóżka dla pacjentów covidowych. Będzie też więcej karetek pogotowia.

W szpitalach w naszym regionie – w Nowym Sączu, Krynicy Zdroju, Limanowej oraz Gorlicach, wszystkie, albo prawie wszystkie miejsca dla pacjentów z COVID-19 są zajęte. Podobnie jest z miejscami dla pacjentów, którzy muszą być podłączeni do respiratora.

Taka sytuacja ma miejsce również w innych szpitalach na terenie Małopolski. Z każdym tygodniem przybywa, niestety w Małopolsce chorych na COVID-19, którzy muszą być hospitalizowani w szpitalach. Dlatego też wojewoda Kmita zdecydował, że do 19 listopada w małopolskich szpitalach zostanie uruchomionych 808 łóżek.

- Przewidujemy, że potrzeby związane z liczbą łóżek „covidowych” będą dalej rosły – mówił podczas ostatniej konferencji prasowej wojewoda Kmita. - Dlatego zaplanowaliśmy kolejne kroki. Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, to w większości szpitali od 22 do 26 listopada liczba łóżek „covidowych” zostanie zwiększona o kolejne 566.

Do 26 listopada, jak zaznaczył wojewoda, planowane jest poszerzenie bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 o 1374, w tym 108 respiratorowych. Docelowo małopolskie szpitale mają dysponować 2277 łóżkami, w tym 184 respiratorowymi.

Miejsca w szpitalach dla dzieci

Systematycznie w Małopolsce będzie zwiększana także liczba miejsc w szpitalach dla dzieci zakażonych koronawirusem. Obecnie najmłodszymi pacjentami z COVID-19 opiekują się trzy szpitale: krakowski Szpital im. S. Żeromskiego, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, a także tarnowski Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika. Teraz dla dzieci z podejrzeniem zakażenia mamy łącznie 39 łóżek, a dla zakażonych – 36.

- Zaplanowaliśmy wzrost tej liczby w najbliższym czasie o 11 łóżek dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem (w Szpitalu im. E. Szczeklika, w trzech etapach) – dodał wojewoda.

Zwiększenie łóżek covidowych w szpitalach w Nowym Sączu, Krynicy Zdroju, Limanowej i Gorlicach

Od 15 listopada więcej łóżek dla pacjentów covidowych będzie w szpitalu w Gorlicach (o 2 łóżka respiratorowe). Szpital w Nowym Sączu będzie musiał powiększyć bazę łóżkową o 15 miejsc dla pacjentów potwierdzonych i dwa miejsca respiratorowe. Szpital w Krynicy Zdroju zwiększy bazę o 35 łóżek dla pacjentów potwierdzonych. W szpitalu w Limanowej tych łóżek będzie więcej o 35.

Na jeszcze większe poszerzenie bazy łóżkowej (o 39 miejsc) dla pacjentów z COVID-19 musi być przygotowany Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Wojewoda Kmita przygotowuje taką decyzję dla tej placówki od 19 listopada.

Jaki scenariusz wojewoda przewiduje dla naszego regionu w dniach od 22 do 26 listopada

Subregion nowosądecki

  • Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – zwiększenie o 38 łóżek dla pacjentów „potwierdzonych” oraz o 4 łóżka respiratorowe
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital im. dr. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 142 – zwiększenie o 10 łóżek dla pacjentów „potwierdzonych”
  • Szpital Powiatowy w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego – zwiększenie o 21 łóżek dla pacjentów „potwierdzonych”
  • Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu – zwiększenie o 2 łóżka respiratorowe

Ponadto Łukasz Kmita zdecydował o zwiększeniu liczby karetek działających w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

- Od 17 listopada uruchamiamy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego, działających w ramach 13 dysponentów. Dziewięć z nich to będą ZRM-y 24-godzinne. Analogiczne decyzje mocno ustabilizowały system podczas trzeciej fali. Widzimy, że ruch karetek się zwiększa. Monitorujemy sytuację także w tym zakresie i podejmujemy działania wyprzedzające – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W naszym regionie liczbę karetek mają zwiększyć: Szpital Powiatowy w Limanowej, Szpital Specjalistyczny w Gorlicach, SP ZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu).

Opr. [email protected]. Fot. IM., źródło: MUW w Krakowie.Dziękujemy za przesłanie błędu