Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
13/02/2017 - 09:45

Wielki sukces Małego Księcia i wzruszający wieczór w Sokole

Owacje na stojąco otrzymali aktorzy, którzy wczoraj (12 lutego) na deskach starosądeckiego Sokoła wystąpili z premierowym spektaklem „Mały Książę”. Spektakl był niezwykły ponieważ dialogi zostały przygotowane po polsku i po słowacku.

Na scenie wystąpili podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza i Domu Dzieci Bożego Miłosierdzia w słowackim Stropkovie. Towarzyszyli im także uczniowie Szkoły Piotra i Pawła w Stropkovie, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, Zespołu Szkół w Barcicach, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu i Placówki Wsparcia Dziennego ze Starego Sącza.

Zobacz też: Uniwersalne prawdy, czyli Mały Książę w polskiej i słowackiej odsłonie

- To dla nich wszystkich niezapomniana, wspaniała przygoda i to zarówno w wymiarze społecznym jak i międzynarodowym – powiedziała Anna Górz, która wraz z Wojciechem Laskiem prowadziła wczorajsze wydarzenie.

Spektakle podopiecznych „Gniazda” zawsze przyciągają tłumy. Nie inaczej było i tym razem.  Na widowni zasiedli mieszkańcy Starego Sącza oraz goście - konsul Republiki Słowackiej w Polsce Adrian Kromka, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i  jego zastępca Kazimierz Gizicki, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON Marta Mordarska, przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska i radni, ks. proboszcz parafii  św. Elżbiety w Starym Sączu Marek Tabor oraz ks. proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu Marian Ryba. U wszystkich muzyczne przedstawienie wzbudziło dużo emocji, tym bardziej, że ponadczasowe treści zawarte w „Małym Księciu” pozwoliły wykonawcom pokonać wszelkie bariery i przygotować niezwykle sympatyczne przedstawienie.

- Dziękuję za to, że wspólnie mogliśmy odkryć sekret, iż „dobrze widzi się tylko sercem” – mówiła na zakończenie Zofia Wcisło, prezes stowarzyszenia „Gniazdo”.

Artyści wystąpią jeszcze raz – 26 lutego w Domu Kultury w Stropkowie. Burmistrz Jacek Lelek obiecał także, że będzie ich można zobaczyć jeszcze raz w Starym Sączu – podczas tegorocznej edycji Jarmarku Rzemiosła. Marta Mordarska zaprosiła natomiast aktorów i twórców przedstawienia w grudniu do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie mogliby się pokazać podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

***

Pierwotny scenariusz „Małego Księcia” napisała Barbara Kotarba z Piwnicznej, a rozbudowały go i wyreżyserowały Jolanta Koszkul i Aleksandra Koział. Nad stroną muzyczną przedstawienia czuwał Marek Kanik. Funkcję tłumacza w projekcie  pełnił Grzegorz Niesporek.  W jego realizację zaangażowały się także: Wioletta Nowak, Maria Tokarczyk, Grażyna Bednarczyk i Maria Kowalczyk.

(KB)

Fot. KB

Mały Książe


Dziękujemy za przesłanie błędu