Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
05/08/2020 - 21:15

Wielki wybuch w Bejrucie. Polska wysyła pomoc. Jadą strażacy z Nowego Sącza

Do eksplozji w Bejrucie doszło wczoraj, 4 sierpnia, w pobliżu portu. Wybuch zniszczył całkowicie pobliskie budynki, uszkadzadzając wiele innych, znajdujących się w odległości kilku kilometrów. Wyjątkowo silną eksplozję było słychać nawet na Cyprze! Jeszcze dziś do stolicy Libanu wylecą ratownicy z Nowego Sącza.

Dwóch strażaków z Nowego Sącza jest już w Warszawie. – Jeszcze dziś wylecą do Bejrutu – zapowiedział podczas konferencji prasowej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak. Na lotnisku trwa odprawa. Ze względów logistycznych cała procedura się przedłuża – grupa ratunkowa musi dopełnić wszelkich formalności związanych z wylotem na miejsce zdarzenia. Chodzi o to, aby nie obciążać dodatkowo lokalnych władz swoim przyjazdem.

Dlatego strażacy przyjadą z zapasem pożywienia, wody, środków do dezynfekcji i leków. Będą mieli również wojskowe namioty sztabowe i wszelkie niezbędne do zakwaterowania przedmioty. W Bejrucie będą potrzebowali tylko kawałka ziemi, aby rozłożyć się i przygotować do działań. Zostanie im przydzielony konkretny sektor, którym mają się zająć. Nasi rodacy zajmą się poszukiwaniem osób żywych oraz pomocą medyczną, której będą udzielać rannym.

Czytaj też: Z psami ratownikami poszukują zaginionych

Praca na gruzowisku nie należy do łatwych. Na miejscu pracują dwa psy, niezależnie od siebie. Jeśli zwierzę znajdzie zapach osoby, która pozostaje przy życiu i oszczekuje dane miejsce, jest to odpowiednio odnotowywane. Następnie na podejrzany teren wchodzi drugi przewodnik z innym psem, celem sprawdzenia i potwierdzenia poprzednich ustaleń. Działania humanitarne wspiera także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W Nowym Sączu działa grupa HUSAR (Heavy Urban Search And Rescue) – ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza. Do stolicy Libanu na misję ratunkową wysłano grupę medium, medyków i ratowników z psami. Sądeckie psiaki nie poleciały do Bejrutu.  (k.kos@sadeczanin.info), Fot. screen YouTubeDziękujemy za przesłanie błędu