Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
03/12/2019 - 15:45

Wielkie miliony dla sołectw już w 2020 roku

Mamy bardzo dobre wiadomości dla sołectw z terenu Sądecczyzny, ale i nie tylko. W przyszłym roku o ponad 215 zł podniesiona zostanie tzw. kwota bazowa będąca podstawą wyliczeń budżetu każdej wiejskiej miejscowości.

Fundusz sołecki to budżet, którym dane sołectwo dysponować może niezależnie od kondycji finansowej gminy w danym roku. To pieniądze, których wypłacenia odmówić samorząd nie może. To środki, którymi sołectwa mogą dysponować w dowolny sposób – przeznaczyć je np. na remont jakiejś drogi sołeckiej czy organizację imprez i wyjazdów integracyjnych. Dlatego tak to podkreślamy? Bo te pieniądze są często jedynym sposobem na rozwiązaniem problemu, o którym gmina „nie pamięta”, albo z jakiś przyczyn nie da się go ująć w jej budżecie.

Zobacz też: To referendalna wojenka czy Łomnicy-Zdrój rzeczywiście przepadną pieniądze?

Jak wylicza się kwotę należną sołectwu? Podstawą jest tzw. Kbk, czyli średnia bazowa kraju, którą wylicza się na podstawie wykonanych w 2028 dochodów gmin oraz bieżących gmin wiejskich i miejsko-wiejskich wykazanych w sprawozdaniach złożonych do 30 czerwca 2019 podzielonych przez liczbę mieszkańców owych gmin według stanu na 31 grudnia 2018 – te dane dostarcza Główny Urząd Statystyczny. Po dokonaniu obliczeń okazało się, że kwota bazowa na 2020 rok będzie o 215 zł wyższa niż obecna – 4 tys. 380,34 zł.

Tym samym fundusze sołeckie będą w 2020 roku – może nie zawrotnie – ale wyższe niż w tym roku. Według oficjalnych danych w tym roku uchwały o realizacji funduszu sołeckiego podjęto w 1153 sołectwach a rząd w ramach tzw. rezerwy celowej na 2020 rok zabezpieczył na budżety sołeckie aż 142 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)