Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
19/10/2019 - 13:00

Wielkie porządki na cmentarzu żydowskim w Siołkowej

3 listopada nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego Żydów z Grybowa i okolic, wymordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Miejscem uroczystości będzie cmentarz żydowski w Siołkowej.


Inicjatorem upamiętnienia żydowskiej społeczności jest Dariusz Popiela, olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie slalomowym. Razem z nim, na terenie Grybowa działają Kamil Kmak, Anna Boruch i Jolanta Kruszniewska, przygotowując uroczystości upamiętnienia ofiar mordów, dokonanych przez Niemców na terenie Grybowa i okolic, w czasie II wojny.

Teren cmentarza porządkowano ostatnio w 2013 roku, odbyło się to z inicjatywy Kamila Kmaka, grybowskiego aktywisty- archiwisty. Prace porządkowe w ramach projektu „Ludzie, Nie Liczby” rozpoczęły się w marcu tego roku. Znów możliwy jest dostęp do centralnej części cmentarza, odsłonięto i zabezpieczono zbiorową mogiłę, przywrócono na cmentarz fragmenty macew, które zostały zrabowane.

18 października miał miejsce ostatni już etap przygotowania cmentarza do uroczystości upamiętnienia. Do prac porządkowych stawiła się młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcące w Grybowie, a także Szkoły Podstawowej w Siołkowej.

Pani Inga , z którą udało nam się porozmawiać, przyjechała z Jasła i wspólnie ze swoimi dziećmi pomaga uprzątnąć teren cmentarza. Jak mówi, ten cmentarz to wspólne dziedzictwo, o które powinniśmy dbać. (IN) Fot. IN

Na cmentarzu żydowskim w Siołkowej ostatnie prace przed odsłonięciem pomnika
Obejrzyjcie fotografie:


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021