Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
10/08/2018 - 20:10

Wielkie sprzątanie po nawałnicy w Dąbrowie i Wielogłowach [ZDJĘCIA]

Wyglądało tak, jakby ktoś lał wodę wiadrem - opowiadają mieszkańcy Dąbrowy, którzy po ulewie, jaka przeszła nad wsią, sprzątali błoto zalegające wokół ich domów. W błyskawicznym tempie pobliski, płytki potok, płynący w głębokim korycie wypełnił się skłębioną masą wody.

Wokół domu krząta się cała rodzina. Wszędzie jest pełno gęstego, szarego błota, które trzeba zebrać łopatami, a potem wymyć szlauchem oblepioną nim kostkę brukową.

- Wszystko trwało jakieś pól godziny - opowiada Genowefa Brotoń - Miałam  takie wrażenie, jakby ktoś lał wodę z wiadra. To wyglądało jak oberwanie chmury. Woda z potoku zamieniła podwórko w rwącą rzekę. Na szczęście nie wlała sie do domu, bo mamy  specjalnie uszczelnione drzwi.  

Brotoniów zalało nie po raz pierwszy. Wszystko przez racjonalizatorskie pomysły jednego z sąsiadów, który swoją działkę ogrodził od potoku wielkimi, starymi oponami. Przy większej ulewie nieprzytwierdzone opony porywa woda, zatykają przepust, robi się zator i wylewa na ich działkę. - Próbowaliśmy w tej sprawie interweniować, ale jak dotąd nieskutecznie - mówią.

U sąsiadów z naprzeciwka też trwa wielkie sprzątanie.

Woda płynęła tędy - pokazuje Józef Tokarz. któremu woda - również przez zapchany przepust - zalała całe podwórko. - To wszystko wokół domu pływało. Jak przestało lać, woda szybko opadła. Teraz wszędzie jest pełno błota.

Mieszkaniec Dąbrowy opowiada, że jechał do domu samochodem od strony Jelnej, kiedy lunął deszcz.

- To była ściana wody. Wycieraczki chodziły na najszybszych obrotach, a  ja prawie nic nie widziałem. Jezdnia po prostu zamieniła się w rzekę. Po drodze myślałem, że pewnie potok wyleje. Nie myliłem się. Szczęście, że skończyło się tylko na zalaniu obejścia. Mogło być gorzej. Ale coś z tymi przepustami trzeba zrobić. Tak dalej być nie może - mówią mieszkańcy Dąbrowy. 

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. TK

Wielkie sprzątanie w Dąbrowie i Wielogłowach
Po dzisiejszym oberwaniu chmury w Dąbrowie i Wielogłowach trwało wielkie sprzątanie. Woda naniosła muł, gałęzie i kamienie, wszystko trzeba było szybko uprzatnąć.


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021