Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
24/10/2019 - 16:45

Wisi w powietrzu i grozi. W Nowym Sączu najlepiej byłoby nie oddychać...

Pogoda jak marzenie, piękna złota jesień, ale ta pogoda może być zabójcza dla mieszkańców Kotliny Sądeckiej. Wieczorem przychodzi ochłodzenie i w ruch idą kopciuchy. I znowu to samo. Zaczyna nas dusić smog. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Krakowie wprowadza II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Komunikat z ostrzeżeniem brzmi groźnie. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska wprowadza drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega dziś o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10.

Czytaj też Zabijają nas w Nowym Sączu. Nie uwierzycie, czym ludzie palą w piecach

Spacer w smogowym powietrzu z każdą godziną może odbić się na naszym zdrowiu. Wysoki poziom pyłów zawieszonych jest szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności.

Przy takim zanieczyszczeniu nie warto też wietrzyć mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze! - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.

Czytaj też Kraków wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem. Chcecie tego w Nowym Sączu?

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska apeluje do tych mieszkańców, którzy palą węglem lub drewnem o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła na przykład elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa. Jest też apel o zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania i o podróżowanie, w miarę możliwości, komunikacją zbiorową.   

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)