Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
22/03/2017 - 10:30

Wkurzają Was światła na rondzie Solidarności? Ale za to wypadków jest mniej. O ile?

Korzystając z obecności na sesji komendanta sądeckiej policji mł. insp. Jarosława Tokarczyka radny Tadeusz Gajdosz poprosił o podsumowanie bezpieczeństwa na rondzie Solidarności po uruchomieniu na nowo sygnalizacji świetlnej. I co się okazało? Choć światła spowalniają ruch, to piraci drogowi, bo takich tu nie brakowało, musieli ostro zbastować. Policja odnotowuje tu znacznie mniej wypadków.

- Czy oprócz tego, że tworzą się gigantyczne korki w szczycie, autobusy są opóźnione czy to ma jakąś korzyść? – pytał komendanta Gajdosz nawiązując do kontrowersji, które towarzyszą uruchomieniu na nowo sygnalizacji na wspomnianym rondzie.

Zobacz też: Wypadek na rondzie Solidarności: Zmarła kobieta transportowana karetką       

- Przy wyłączonej sygnalizacji – okresy były porównywalne oczywiście – doszło do 36 wypadków drogowych, przy włączonej do 19. Jeśli chodzi o kolizje drogowe – przy wyłączonych światłach doszło do 227 kolizji, natomiast przy włączonej sygnalizacji do 107 – informował Tokarczyk, który nie ukrywał, że z racji toczącej się ciągle dyskusji takiego pytania się spodziewał.

Komendant przedstawił też przy okazji najniebezpieczniejsze ulice w mieście. Informację zaczął od tego, że w 2016 roku liczba wypadków w Nowym Sączu zwiększyła się o 25 w porównaniu do 2015. To samo tyczy się kolizji, których odnotowano aż o 79 więcej.

Ale wracając do ulic. Najgroźniejsza – i chyba tu nikogo nie zaskoczymy – okazała się ulica Lwowska. Niewykluczone, że ma na to też wpływ fakt, że to najdłuższa a na dodatek wylotowa droga w mieście. Odnotowano tu 29 wypadków i 104 kolizje. Kolejna na liście jest ulica Piłsudskiego, gdzie wypadków było 17  a kolizji 94. Równie wypadkowa jest Węgierska, ale tu za to kolizji było 79. Na Kilińskiego odnotowano 13 wypadków, 57 kolizji, na Tarnowskiej – 11 wypadków i 47 kolizji a na nawojowskiej, która zamyka listę 10 wypadków, ale za to 65 kolizji.

Zobacz też: Rondo Solidarności: Po co te światła? Chyba nie na ozdobę

Policjanci przygotowali również zestawienie wypadków i kolizji na poszczególnych skrzyżowaniach. Okazuje się, że najniebezpieczniejsze to skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, Prażmowskiego i Kilińskiego, czyli nomen omen wspomniane już rondo Solidarności, gdzie w 2016 roku odnotowano 9 wypadków, ale za to aż 38 kolizji. O jeden wypadek więcej przydarzył się na skrzyżowaniu Młyńska - Kilińskiego - Narwiku – Krańcowa, ale za to kolizji było 31. Trzy wypadki odnotowano na zbiegu ulic Piłsudskiego i Brygady, ale za to kolizji było „jedynie” 7.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.info / KMP w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu