Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
17/01/2023 - 22:45

Wrócą do nas czy nie? O podhalańczykach rozmawiamy z Leszkiem Skowronem

Sprawa powrotu jednostki wojskowej na Sądecczyznę zjednoczyła mieszkańców, samorządowców i polityków. Podhalańczycy mieli powrócić do Wojnarowej, ale przez cztery lata w tej sprawie niewiele się zmieniło. Czy wojskowo powróci do naszego regionu? Pytamy o to wójta gminy Korzenna, Leszka Skowrona.

Ile jest prawdy w krążących pogłoskach…

Trzydzieści tysięcy sądeczan apelowało o powrót jednostki wojskowej na Sądecczyznę. Przy takim zjednoczeniu społeczeństwa, rządzący zadeklarowali swoje poparcie wobec inicjatywy zapoczątkowanej przez Społeczno-Kulturalnej Towarzystwo „Sądeczanin”. Padły wyczekiwane obietnice.

Kiedy pojawiła się wieść, że w naszym regionie pojawi się 3. batalion 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wydawało się, że wojsko jest coraz bliżej. W końcu gmina Korzenna sprzedała teren w Wojnarowej pod przyszły kompleks wojskowy. Sprawa utknęła w martwym punkcie.

Niestety, do tej pory jest to szczere pole, a jakby tego było mało pojawiły się plotki, że jednostka działająca na wzór 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, tak mocno związanego z naszym regionem, wcale na Sądecczyznę nie wróci. Czytaj więcej: Gdzie są podhalańczycy? Ich powrót obiecano trzydziestu tysiącom sądeczan

Ile jest prawdy w tych doniesieniach? I na jakim etapie jest całe przedsięwzięcie, mające przywrócić do naszego regionu podhalańczyków? Zapytaliśmy o to wójta gminy Korzennej, Leszka Skowrona. Nasz rozmówca na początek wspomina o kluczowych rozmowach, deklaracjach i zobowiązaniach stron.

- 21 grudnia 2021 roku podpisaliśmy list intencyjny w Urzędzie Marszałkowskim, w obecności pana marszałka, wojewody, starosty sądeckiego, wójta gminy Grybów, parlamentarzystów Ziemi Sądeckiej i przy moim udziale. W tym liście – zresztą zgodnie z wytycznymi wojska – określiliśmy co trzeba zrobić w kwestii infrastruktury, żeby jednostka mogła funkcjonować. To warunkowało tworzenie czy budowę infrastruktury w kompleksie wojskowym – przypomina Leszek Skowron.

Przejdź na następną stronę.Dziękujemy za przesłanie błędu