Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/01/2021 - 22:15

Współtwórca teqballu jednym z najbogatszych ludzi na Węgrzech

Teqball to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. W 2014 roku powstał na Węgrzech, dziś obecny jest w ponad 100 krajach. Co roku przybywa teqballowych drużyn, zaś kolejne edycje rozgrywanych na różnych kontynentach zawodów przyciągają tłumy kibiców. Ale nie tylko o sport tu chodzi...

CC BY-SA 4.0 File:Natalia Guitler
Celem twórców jest trwałe wprowadzenie sportu do dziedzin igrzysk olimpijskich. W celu promocji nowatorskiej dyscypliny powołano Międzynarodową Federację Teqballu (FITEQ), której wiceprzewodniczący, György Gattyán według Forbes jest aktualnie szóstym najbogatszym człowiekiem na Węgrzech.

W rankingu 50 najbogatszych osób na Węgrzech w roku 2021 nie ma zresztą zbyt wielu niespodzianek. Pierwsze miejsce od lat zajmuje Lőrinc Mészáros, polityk i biznesmen, burmistrz Felcsút w latach 2011-2018. Jego majątek szacowany jest na 479 miliardów forintów, czyli 1,3 miliarda euro. W mediach opozycyjnych Mészáros określany jest mianem oligarchy. Na drugim miejscu znalazł się Sándor Csányi, biznesmen i bankier, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy OTP, jednego z największych gigantów bankowości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i największego banku na Węgrzech.

Jest również udziałowcem i członkiem zarządu spółki MOL oraz właścicielem firmy Bonafarm, zajmującej się produkcją artykułów rolno-spożywczych. Jego majątek szacowany jest na 393 miliardów forintów (ok. 1 miliarda euro). W tym roku niedaleko za podium znalazł się György Gattyán, biznesmen, właściciel Grupy Docler Holding, a także producent filmowy, współzałożyciel Fundacji Prima Primissima oraz fundator nagrody dla młodzieży wyróżniającej się w dziedzinie węgierskiej sztuki i kultury ludowej.

Docler Holding to międzynarodowa firma, utworzona w 2008 roku z siedzibą w Luksemburgu i oddziałami w Budapeszcie, Los Angeles, Paryżu i Hongkongu. Firma zatrudnia ponad 1300 pracowników na całym świecie. Jak czytamy na jej stronie internetowej głównym profilem firmy jest tworzenie i obsługa popularnych, rozrywkowych stron internetowych, specjalizuje się również w dziedzinie transmisji na żywo.

Majątek Gattyána szacowany jest na 245 miliardów forintów, czyli 662 miliony euro. Szóste miejsce oznacza spadek w rankingu, gdyż jeszcze w 2019 roku biznesmen znajdował się na podium obok Mészárosa i  Csányiego.

György Gattyán urodził się w 1970 roku w Budapeszcie. Kształcił się na Wydziale Wychowania Fizycznego i Nauk o Sporcie, który stał się częścią Uniwersytetu Semmelweisa. Trenował bieganie w Klubie Sportowym Ikarus. W 2003 roku utworzył witrynę LiveJasmin, świadczącą usługi o treści erotycznej w oparciu o technologię przesyłania strumieniowego. Liczba odwiedzających stronę przekraczała liczbę widzów amerykańskiej telewizji CNN.

Po odniesionym sukcesie założył firmę Docler Holding, która świadczy szereg usług informatycznych i internetowych. W 2005 roku został producentem serialu dla dzieci Mysz patrząca na świat. W wyniku współpracy z Kecskemét Film został także współproducentem ostatnich jedenastu odcinków Węgierskich opowieści ludowych. Wyprodukował także kilka animowanych filmów fabularnych. W 2013 roku był producentem wykonawczym amerykańskiego thrillera Nad grobem. Jest także członkiem jury kilku festiwali filmowych. Grupa Docler jest sponsorem klubów sportowych, sam Gattyán jest jednym z pomysłodawców i założycieli Międzynarodowej Federacji Teqballu.

Po odkryciu, że LiveJasmin była prowadzona przez portugalską spółkę, która płaciła 17% portugalskiego podatku zamiast 27% węgierskiego, Krajowy Urząd Podatkowy monitorował jej działalność przez lata. Popularną opinią było to, że Urząd uzyskał informacje dotyczące działalności strony poprzez podsłuchy, dzięki którym orzekł że portugalska firma była prowadzona w celu uniknięcia płacenia podatków na Węgrzech. Orzekający w tej sprawie Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że nie było to zamiarem firmy oraz że Urząd Podatkowy wykorzystał dowody niezgodnie z prawem. Podobną decyzję wydał budapeszteński Sąd Administracyjny.

György Gattyán wśród wielu Węgrów budzi kontrowersje. Powodem tego jest działalność Grupy Docler, która między innymi świadczy internetowe usługi erotyczne, niejasności podatkowe LiveJasmin i niedawna deklaracja zainteresowania startem w wyborach parlamentarnych w 2022 roku. Róbert Puzsér, dziennikarz Magyar Hang nazywa Gattyána „najbogatszym i najbardziej wpływowym alfonsem na Węgrzech”. Mimo wszystko możliwy zamiar startu w wyborach parlamentarnych nie jest szczególnie dziwny.

Zamożni przedsiębiorcy z powodzeniem kandydowali na urząd premiera w innych krajach Europy Środkowej. Byłby to kolejny niezależny od Fideszu kandydat, który mógłby osłabić pozycję Petera Márki-Zaya. Możliwym motywem zainteresowania wyborami jest to, że Gattyán postrzega pozycję premiera Orbána jako słabnącą, co dałoby mu szansę na dobry wynik.

Sam zainteresowany podkreśla w wywiadach, że zaletą jego kandydatury jest to, iż nikt nie będzie w stanie go kupić, więc może koncentrować się na faktycznym dobrobycie Węgier. Niemniej jednak wiosenne wybory na Węgrzech stają się coraz bardziej interesujące. (Julia Kuchcińska) Fot. Natalia Guitler CC BY-SA 4.0







Dziękujemy za przesłanie błędu