Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
08/10/2018 - 19:50

Wszystko gotowe do pochówku szczątków gen. Bronisława Pierackiego

Wszystko gotowe do ponownego pochówku szczątków gen. Bronisława Pierackiego na pierwotnym, historycznym miejscu na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Już w najbliższą niedzielę (14 października) odbędą się uroczystości pogrzebowe. Rozpoczną się w południe mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty.

Potem kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami Stefana Wyszyńskiego, przez Rynek, a następnie ulicami: Jagiellońską, Mickiewicza, Alejami Wolności na historyczne, pierwotne miejsce pochówku.

Na Starym Cmentarzu zakończył się remont alei głównej i alejek bocznych. Prace wykonywali pracownicy jednej z sądeckich firm. Trwały one kilka tygodni. Żadna z płytek, którymi wyłożona jest główna aleja już nie wystaje, ani się nie zapada. Płytki zostały zdjęte, a potom ułożone od nowa na mocnej podbudowie. Alejki boczne zostały wybrukowane kostką.

Gotowa jest także krypta grobowa - mauzoleum, w którym spoczną szczątki gen. Bronisława Pierackiego. Zakrywa ją granitowy nagrobek ważący ponad pięć i pół tony.  

Do Nowego Sącza przyjedzie rodzina gen. Pierackiego. Do potomków rodzeństwa generała (Pieracki był bezdzietnym kawalerem) dotarła Edyta Brongiel, sekretarz Urzędu Miasta w Nowym Sączu, która z ramienia władz miasta zajmowała się stroną organizacyjną tego przedsięwzięcia. Od rodziny gen. Pierackiego uzyskała pozwolenie na ponowny pochówek.

Uroczystość ta ma być wielką manifestacją patriotyzmu.

[email protected], Fot. IM.

Wszystko gotowe na ponowny pochówek gen. Pierackiego
Wszystko gotowe na ponowny pochówek gen. Pierackiego


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)