Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
18/06/2019 - 19:10

Wycieczka rowerowa z przystankiem na Czarnej Kępicy [ZDJĘCIA]

Oto pierwsza, mamy nadzieję - jedna z wielu tras rowerowych i biegowych, które zaproponują nasi Czytelnicy i, które warto będzie przebiec lub przejechać. To może być wspaniała, niezapomniana wycieczka, którą wprowadzicie na stałe do waszego rowerowego kalendarza.

Tę propozycję trasy rowerowej nadesłała nam nasza Czytelniczka – pani Aldona, która na rowerze przejechała naprawdę już sporo kilometrów. Oto jedna z wybranych przez nią tras rowerowych po Beskidzie Sądeckim i okolicach.

Zobacz: Biegowe i rowerowe trasy z "Sądeczaninem". Pokaż swoje ulubione!

Wycieczka rowerowa nr  1

Pani Aldona zaproponowała wycieczkę rodzinną na chociażby weekendowy dzień z dłuższą przerwą w przestronnych wiatach tzw. Czarnej Kępicy w Kamionce Wielkiej.

Są tam altanki z miejscami siedzącymi oraz taras widokowy a także ubikacja toy-toy. Można tam rozpalić grilla albo zwyczajnie poleniuchować, obserwując widoki.  Należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą coś na ząb, gdyby ktoś zdecydował się skorzystać z miejsca do grillowania.            

Nasza wycieczka zaczyna się w Nowym Sączu. Ścieżką rowerową przy Alejach Piłsudzkiego jedziemy w kierunku Nawojowej. Za wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo i przechodząc przez pasy skręcamy ponownie w lewo w kierunku Kamionki.  Jedziemy znów ścieżką  rowerową (niestety to bardzo krótki odcinek, niespełna kilometrowy). Do Kamionki Wielkiej jedziemy więc drogą główną. Na pewnym jej odcinku możemy skręcić w prawą stronę (na most na rzece Kamionce) i tym sposobem ominąć jej bardziej ruchliwy fragment. Jednak po około 1,5 km należy zjechać ponownie na główną drogę. Powoli będziemy zbliżać się do kościoła pw. Św. Bartłomieja. Mijamy go z lewej strony, a następnie  po przejechaniu kilkunastu metrów skręcamy w prawo na Kamionkę Wielką.

Dalej jedziemy cały czas przed siebie. Praktycznie cały czas pod górę. W końcowym jej etapie dojedziemy do trzech rozwidleń. Kierując się na lewo przejedziemy przez dwie góry: Palenice i Rychelową; prosto – do przysiółka Bratyszowice, a stamtąd do Królowej Górnej, a następnie do Kamionki Wielkiej. Na prawo do terenu rekreacyjnego zwanego „Czarną  Kępicą”. Znajduje się on po prawej stronie przy lesie. Natomiast jadąc do  góry w las (nad wiatami) możemy dojechać szlakami górskimi m. in. na Kozie Żebro (żółty szlak) lub Przełęcz nad Bacówką (niebieski szlak) w Boguszy. Jednak trzeba pamiętać, że to już zaawansowane mtb, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się zdobyć Kozie Żebro i stamtąd wracać do Nowego Sącza szlakami górskimi.

Wracamy jednak do „Czarnej Kępicy”. Po odpoczynku zjeżdżamy ponownie do rozwidlenia i jedziemy prosto w górę. Mamy krótki lecz ostry podjazd na Palenice. Następnie jedziemy  trasą przyrodniczo-turystyczną Rachelowskie Góry.

Na trasie znajduje się osiem tablic tematycznych opisujących walory przyrodnicze tego pasma.

Trasa nie jest trudna. Prowadzi po utwardzonej nawierzchni z nielicznymi lekkimi podjazdami. Po przejechaniu całej trasy przyrodniczej zjeżdżamy do centrum Kamionki Wielkiej.  Do Nowego Sącza wracamy w identyczny sposób jak na początku naszej wycieczki.

Przypomnijmy, że czekamy na opisy tras rowerowych i biegowych (oraz zdjęcia) od naszych Czytelników.

Pani Aldona z Sądeckiej Grupy Rowerowej, Fot. Czytelniczka.

Wycieczka rowerowa z przystankiem na tzw. Czarnej Kępicy [ZDJĘCIA]
Oto pierwsza, mamy nadzieję jedna z wielu tras rowerowych, które zaproponują nasi Czytelnicy i, które warto będzie poznać. To może być wspaniała, niezapomniana wycieczka, którą wprowadzicie na stałe do waszego rowerowego kalendarza.


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021