Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
29/07/2020 - 12:10

Wykurzyli bobry z leciwej tamy. Ale czy w Barcicach jest już bezpiecznie?

Zaraz po naszej publikacji w tej sprawie zarządca tamy na potoku Bogusławiec w Barciach usunął żeremie, które wybudowały tu bobry zagrażając leciwej konstrukcji. Czy to znaczy, że mieszkańcy budynków poniżej mogą się już czuć bezpiecznie?

Wykurzyli bobry z leciwej tamy. Ale czy w Barcicach jest już bezpiecznie?

O złym stanie technicznym tamy pisaliśmy szczegółowo w publikacji Jeśli ta leciwa tama zawiedzie, kilkadziesiąt domów zaleje woda!

Dziś sołtys Barcic Tomasz Koszkul donosi z zadowoleniem, że nasza interwencja okazała się skuteczna – pracownicy Wód Polskich wykonali już najpilniejsze prace – usnęli stąd gałęzie, grube konary, z których bobry zrobiły sobie na tamie żeremie. Tama ma już kilkadziesiąt lat i bobrza aktywność zdecydowania ją nadwyrężała. Dodatkowy napór wody przy ostatnich wyjątkowo gwałtownych ulewach też robił swoje. Mieszkańcy kilkudziesięciu domów poniżej bali się, że konstrukcja w końcu nie wytrzyma a woda zaleje ich posesje.

– Bobry się stąd w końcu wyniosły i to jest dobra wiadomość. Do pełni szczęścia brakuje nam tylko tego, by zbiornik został gruntownie odmulony – komentuje Koszkul i odpowiadając na pytania mieszkańców okolicy podkreśla, że cały czas monituje, by podobne prace wykonano również na potokach m.in. Przysietnickim.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu