Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
16/06/2020 - 16:35

Wymazobusy w Tyliczu? Do Sanepidu zgłaszają się wierni z porannej mszy

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu zgłaszają się wierni, którzy uczestniczyli w Boże Ciało (11 czerwca) w mszy świętej o godzinie 7 w kościele parafialnym w Tyliczu koło Krynicy-Zdroju. Podczas tego nabożeństwa mogli być narażeni na zakażenie koronawirusem.

Wymazobus. Fot. UM Jaworzno

 Wierni mogli mieć wtedy kontakt z mężczyzną, u którego zostało potwierdzone zakażenie COVID-19. Na apel Sanepidu zgłosiło się już blisko sto osób. Służby sanitarno-epidemiologiczne z Nowego Sącza objęły ich kwarantanną.

Szef sądeckiego Sanepidu, Mateusz Wójcik, uspokaja. O tym, czy nie doszło do kolejnych zakażeń koronawirusem wśród wiernych, którzy uczestniczyli w Boże Ciało w tym porannym nabożeństwie będzie wiadomo po pobraniu od zgłaszających się osób wymazu na obecność koronawirusa.

Zobacz także: Sanepid szuka uczestników mszy w Tyliczu. Jeden z wiernych był zakażony

- Rzeczywiście dzwoniło do nas już prawie stu wiernych, którzy uczestniczyli w tej, konkretnej mszy - mówi Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu. – Obecnie nie ma kolejnego potwierdzonego przypadku zakażenia COVID-19. Sytuacja jest opanowana. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne. Jeśli podczas tego dochodzenia ustalimy, że osoby, które się do nas zgłosiły miały kontakt z zakażonym przebywającym podczas nabożeństwa w świątyni i zostaną spełnione określone warunki epidemiologiczne to wtedy takie osoby będziemy kwalifikowali do badania.

Zostanie im pobrany wymaz na obecność koronawirusa. - Zobaczymy, jak będzie się rozwijała sytuacja – dodaje szef sądeckiego Sanepidu.

W kościołach obecnie nie ma ograniczeń liczby wiernych. Muszą oni jednak przestrzegać obowiązujące wymogi sanitarne, czyli zakrywać usta i nos maseczką, albo przyłbicą i zachować odległość dwóch metrów.

Zobacz także: To musiało nastąpić. Kolejny chory na COVID-19 na Sądecczyźnie

Wierni uczestniczący w tej porannej mszy, którzy już skontaktowali się z Sanepidem mają już wydaną decyzję o kwarantannie.

- Obecnie trwa ich rozsyłanie – tłumaczy szef sądeckiego Sanepidu. – Jeśli dana osoba będąca wtedy na mszy mieszka sama to kwarantannę będzie odbywała samodzielnie, a jeśli mieszka z rodziną to również kwarantanną zostaną objęci bliscy tej osoby.

Szef sądeckiego Sanepidu apeluje, aby osoby, które były na tej porannej mszy i do tej pory się nie zgłosiły, uczyniły to jak najszybciej. 

i.michalec@sadeczanin.info, fot. UM JaworznoDziękujemy za przesłanie błędu