Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
27/05/2019 - 07:15

Wyniki eurowyborów 2019. Kto z Małopolski pojedzie do Brukseli

Najprawdopodobniej sześciu posłów wejdzie do Europarlamentu z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Prawo i Sprawiedliwość weźmie cztery mandaty, Koalicja Europejska dwa mandaty.Wiośnie Roberta Biedronia nasz region powiedział "nie".

Jakie nazwiska małopolskich polityków to już niemal pewniaki? Z listy Prawa i Sprawiedliwości mandaty w Parlamencie Europejskim zdobyli Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Dominik Tarczyński.

Czytaj Też Znamy wyniki eurowyborów na Sądecczyźnie. PiS zmiażdżył polityczną konkurencję 

Koalicję Europejską będą w Brukseli reprezentować Róża Thun i Adam Jarubas. Na czwarta kadencję w Europarlamencie nie może liczyć Bogusław Sonik.

Z badania exit poll, prezentowanego wczoraj wieczorem przez największe stacje telewizyjne, wynika, że w Małopolsce  PiS zdeklasował politycznych rywali. W Małopolsce na partię rządzącą zagłosowało aż 60, 7 proc. Koalicja Europejska zdobyła - 23,1 proc., a więc blisko trzy razy mniej.

Czytaj też Są już dane z 99,31 proc. Komisji. PiS zwiększył przewagę w Eurowyborach 

Dobrym wynikiem w naszym województwie - 7,1 proc. Może się pochwalić Konfederacja KORWiN, Liroy Braun Narodowcy, ale już wiadomo, że do Europarlamentu nie wejdą. Daleko w tyle jest Wiosna Roberta Biedronia, która dostała tylko 4,1 procent, co oznacza, że to ugrupowanie nie będzie mieć europosła z Małopolski.

Czytaj też Gorące powyborcze komentarze. Co z Mularczykiem, Bartusiową i Bocheńskim 

Rekordowy wynik należy do Beaty Szydło. Według late poll dostała około 490 tys. głosów. Pięć lat temu Zbigniew Ziobro otrzymał 335 tys. głosów.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu