Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
04/03/2024 - 19:15

Wystartował Europejski Kongres Samorządów. Zygmunt Berdychowski znowu ściągnął pół Europy

Dwa i pół tysiąca uczestników, sesje plenarne, setki debat, paneli, warsztatów i prezentacji poświęcone między innymi zagadnieniom z związanym z gospodarką, innowacjami, finansami i środowiskiem… Taki jest kolejny, dziewiąty już Europejski Kongres Samorządów, który zaczął się 4 marca Mikołajkach. To, obok Forum Ekonomicznego, kolejna, prestiżowa konferencja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która stanowi platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Po raz czwarty Małopolska może oblizać się smakiem

Po wyprowadzce z Małopolski na Warmię i Mazury już po raz czwarty Europejski Kongres Samorządów odbywa się w Mikołajkach. - Do samorządowych partnerów zwróciliśmy się z propozycją wspólnej organizacji wydarzenia – wyjaśniał w rozmowie z „Sądeczaninem” Zygmunt Berdychowski szef rady programowej Forum Ekonomicznego - Najlepszą ofertę przedstawiło województwo warmińsko-mazurskie.  To znakomite warunki, które dają szansę na rozwój Kongresu. Stąd właśnie taka, a nie inna decyzja.

Zmiana miejsca okazała się strzałem w dziesiątkę. Kongres zakończył się sukcesem, mimo pandemii i rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. Ten sukces konferencja powtórzyła rok dwa lata temu i w roku ubiegłym.

Czytaj też Pozdejmowali krawaty, marynarki, w ruch poszły damskie szpilki. Oj, działo się na konwencji wyborczej PiS w Nowym Sączu

Teraz znowu wszystkie drogi prowadzą do Mikołajek

Program Europejskiego Kongresu Samorządów obejmuje ponad dwieście wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Podczas kongresowych debat  poruszone zostaną takie tematy, jak zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, mechanizmy rozwoju miast i regionów, finansowanie inwestycji, ochrona środowiska czy polityka zdrowotna.

Program Kongresu będzie realizowany w ramach piętnastu ścieżek tematycznych, takich jak: między innymi gospodarka, biznes i zarządzanie, społeczeństwo, finanse, zrównoważony rozwój czy współpraca międzyregionalna.  

To nie tylko debaty o tematyce społeczno-gospodarczej, ale także bogaty program kulturalny i rekreacyjny, obejmujący warsztaty, spotkania z autorami książek, czy prezentacje atrakcji turystycznych Warmii i Mazur.

Czytaj też Pożegnał się z posadą. Adam Czerwiński nie jest już dyrektorem powiatowego zarządu dróg  

Tysiące gości z całej Europy

W poprzedniej edycji Kongresu wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników z Polski i 33 innych krajów. Największą grupę stanowili polscy samorządowcy, których było ponad sześciuset. Spodziewana frekwencja w tegorocznym wydarzeniu to ponad dwa i pół tysiąca uczestników. Europejski Kongresu Samorządów to możliwość wymiany poglądów, budowy relacji, nawiązywania kontaktów i rozwoju różnych form współpracy, w tym biznesowej, na poziomie regionalnym, jaki i z partnerami z innych krajów.

Czytaj też Pożegnał się z posadą. Adam Czerwiński nie jest już dyrektorem powiatowego zarządu dróg  

Mikołajki dostały gwiazdkę z nieba

Ci, którzy w Małopolsce nie mogą przeboleć, że Forum Ekonomiczne wyprowadziło się na Warmię i Mazury twierdzą, że burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski dostał gwiazdkę z nieba.

- Może nie gwiazdka z nieba, ale na pewno olbrzymia nobilitacja i wyróżnienie. Myślę, że samorząd Krakowa nie może być o to zazdrosny czy mieć o to pretensje, bo w naszym mieście znanym nie tylko w Polsce, ale także całej Europie, odbywa się szereg innych wydarzeń, także samorządowych,  ale tak duża konferencja sprawia, że zyskaliśmy możliwość dodatkowej promocji - mówił w rozmowie z "Sądeczaninem"

Czy można już policzyć jak wiele Mikołajki zyskały na promocji miasta w mediach poprzez relacjonowanie konferencji? Gdyby samorząd chciał w największych stacjach telewizyjnych wykupić czas reklamowy,  musiałby za to słono zapłacić.
-
Przekaz medialny jest niezwykle ważny dla takich niewielkich i niezamożnych gmin jak nasza.  Nie musimy wykładać swoich pieniędzy na reklamę. Ogromne zainteresowanie kongresem powoduje, że w mediach społecznościowych jest dużo wejść na fanpage Mikołajek. Ci, którzy tam zaglądają, potem decydują się na przyjazd w czasie wakacji, żeby zobaczyć, jak Mikołajki wyglądają w lecie.

Samorządowy kongres to  także zysk dla lokalnego biznesu, bo impreza odbywa się poza turystycznym sezonem, który stanowi główne źródło ich dochodu.
-
Wartość tego kongresu można liczyć w zarobionych pieniądzach przez nasze hotele i pensjonaty. Zarabiają na tym także firmy zajmujące się gastronomią, także taksówkarze,  konferencyjni goście wychodzą na zakupy, spędzają czas w naszych kawiarniach. To powoduje, że w martwym sezonie, kiedy nie ma turystów, to dla nich dodatkowy dochód.

Kongresowi goście z kraju i zagranicy powracają tutaj w pełni turystycznego sezonu?
-
Nie tylko powracają, ale także polecają Mikołajki swoim znajomym.  O tym się przekonaliśmy, bo prowadziliśmy rozeznanie, jak organizacja tego typu imprez przekłada się na promocję naszej gminy.

Kraków może teraz pozazdrościć Mikołajkom tak wielkiej międzynarodowej imprezy?
-Nie użyłbym takiego stwierdzenia, bo my stolicy Małopolski nie zazdrościmy licznych, istotnych dla społeczności  Krakowa imprez i myślę, że krakusy pogodzą się z tym, że Mazurzy też mogą zarobić na tego rodzaju imprezach. ([email protected]) fot.  jm/tkDziękujemy za przesłanie błędu