Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/05/2015 - 15:16

Z Sądeczaninem na majówkę. Nowy numer miesięcznika

"Ruch przede wszystkim. Z ankiet wiemy, że dużo pacjentów stosuje ruch, ale jest wciąz za mało. Do tego wszystkiego wciąż ważna jest dieta i unikanie wysokokalorycznych posiłków" - radzi prof. Dariusz Dudek, szef kliniki kardiologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w majowym "Sądeczaninie".
W najnowszym numerze miesięcznika przedstawiamy wystąpienia najważniejszych uczestników kwietniowej konferencji "O zdrowiu Sądeczan na wiosnę", zorganizowanej już po raz czwarty w MCK "Sokół" przez Fundację Sądecką. Warto przeczytać także relacje z konferencji towarzyszącej "Eko- Targom" w Brzeznej, zorganizowanych przez Fundację Sądecką po raz drugi.

Ponadto, jak w każdym numerze "Sądeczanina" bogaty serwis informacyjny, wywiady, reportaże, relacje, felietony.
Tradycyjnie, nie szczędzimy w "Sądeczaninie miejsca na tematykę historyczną. Polecam minimonografię ks. Bartłomieja Janczego, proboszcza sądeckiej fary w latach 1801-1852, pióra Łukasza Połomskiego. "Ksiądz Janczy to rekordzista pod względem sprawowania urzędu proboszczowskiego. Powszechnie szanowany proboszcza zmarł 16 października 1852 roku. Spoczął w kryptach kościoła św. Mikołaja - dziś kościoła na Starym Cmentarzu. Upamiętnia go tam epitafium, które jest jedynym śladem jego ponad 50-letniej pracy w Nowym Sączu" - pisze autor.

Wstrząsająca jest historia pensjonatu "Soplicowo" w Krynicy, należącego do rodziny Zarzyckich, a skonfiskowanego przez władze komunistyczne w 1951 roku, podobnie , jak wszystkie inne tego typu przybytki w Krynicy.
"Przyszło dwóch panów w czarnych garniturach z teczkami. Był upalny, sierpniowy dzień, czekaliśmy na obiad i wspaniałe lody. Poprosili o rozmowę z panią doktorową (babcią). Po jakiejś półgodziny babcia wyszła blada, potykając się na nogach i powiedziała do mnie <Straciliśmy wszystko> - wspomina Joanna Zarzycka-Stuchły. Autorka od 1974 roku mieszka w Kanadzie, tekst trafił do naszej redakcji za pośrednictwem zarządu Stowarzyszenia Lokalana Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej" z siedzibą w Gaboniu. Oto dopisek do artykułu Leszka Konstantego, członka władz Stowarzyszenia:

"Pensjonat "Soplicowo" w Krynicy, po zabraniu rodzinie Zarzyckich przez ówczesne państwo, funkcjonował dalej w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Organizatorem Funduszu Wczasów Pracowniczych w 1948 roku był Stefan Półchłopek, został także pierwszym dyrektorem Krynickiego Okręgu Wczasowego FWP. Stefan Półchłopek za swoją pracę i działalność wyróżniony został wieloma odznaczeniami. W czerwcu 2009 roku Rada Miejska w Krynicy-Zdroju nadała Stefanowi Półchłopkowi tytuł Honorowego Obywatela Krynicy-Zdroju."

W majowym "Sądeczaninie" nasi Czytelnicy znajdą swoje ulubione rubryki i ulubionych autorów, m.in. Grzegorz Tabasz alarmuje w sprawie spadku o połowę populacji "polskich" bocianów, zaś Leszek Horwath opisuje historię oscypka...

O "Sądeczanina" pytamy w kioskach Ruchu, w urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych; nasze pismo jest też obecne na stoiskach prasowych sklepów spożywczych. Miłej lektury!

Henryk Szewczyk






Dziękujemy za przesłanie błędu