Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
05/05/2017 - 17:20

Za czym kolejka ta stoi? Tłumy w sądeckiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego

Od kilku tygodni wchodząc do delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu można zobaczyć tłum zdenerwowanych i poirytowanych ludzi, stojących w długiej kolejce. "Za czym? kolejka ta stoi? Okazuje się, że po paszporty. I tak od wielu dni.

- Czekam już od dwóch godzin po odbiór paszportu. Nie mam pojęcia z jakiego powodu są tutaj takie kolejki, ale tylko dwa stanowiska  w oddziale paszportowym są obsługiwane – mówi nam pani Agata.

Takich wypowiedzi zdenerwowanych ludzi można usłyszeć  dużo więcej.

- Te kolejki są od jakichś trzech tygodni. Wcześniej było czynnych pięć stanowisk w oddziale paszportowym. Teraz pracują tylko dwa. Część pracowników poprzenoszono do innych biur, niektórzy poszli na chorobowe, a inni na urlopy i jest taka sytuacja jaką widzimy – skarży się pracownik Urzędu Wojewódzkiego, który wolał pozostać anonimowy. 

Zobacz też: Dowód dla dziecka. Pięciolatka trzeba pokazać w Urzędzie

Oddział paszportowy jest czynny w poniedziałki w godz. 9 - 17, a od wtorku do piątku w godzinach od 8 do 15. Ludzie czekają całe dni, aby załatwić sprawy związane z wyrobieniem paszportu. Zachodzą także takie sytuacje, że zainteresowani czekają kilka godzin w kolejce, po czym wychodzi do nich pracownik urzędu i informuje  bardziej, bądź mniej mile, że nie zostaną przyjęci z powodu dobiegających końca godzin pracy, czego sami byliśmy świadkami.

Wówczas dochodzi do licznych kłótni i sprzeczek. Postanowiliśmy zapytać kierowniczkę oddziału paszportowego, co jest powodem zaistniałej sytuacji, jednakże nie uzyskaliśmy od niej odpowiedzi. Zostaliśmy przez nią skierowani do rzecznika Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

 Joanna Paździo - kierownik Oddziału ds. Mediów i Komunikacji Społecznej obszernie odpowiada w mailu do naszej redakcji:

- W ostatnim czasie obserwujemy nie tylko lawinowy wzrost liczby wpływających do Wojewody Małopolskiego wniosków, dotyczących legalizacji pobytu i pracy osób spoza UE, ale także wzrost liczby składanych przez obywateli RP aplikacji paszportowych.

Częściowo zwiększone zainteresowanie uzyskaniem paszportu wynika z okresu przedwakacyjnego. W ostatnim czasie – jak się dowiedzieliśmy – obywatele RP mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii przyjeżdżają do Polski w okresach przedświątecznych bądź w trakcie długich weekendów i występują do wojewodów (zjawisko dotyczy całego kraju) z wnioskami o wydanie paszportów, mimo iż dotychczas podróżowali i przebywali za granicą wyłącznie z ważnym dowodem osobistym. Tendencje te dotyczą całego kraju.

Zobacz też: Zgubiłeś dowód i nie znasz jego numeru? Możesz mieć problem

- Szczególnie widoczne są w województwie małopolskim, a co za tym idzie są obserwowane również w delegaturze Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Nowym Sączu. Jest to drugie po Krakowie miejsce w Małopolsce, do którego zgłaszają się pracodawcy chcący zatrudnić obywateli państw trzecich, obcokrajowcy występujący z wnioskami o udzielenie zezwolenia na pobyt w naszym, kraju oraz obywatele RP aplikujący o wydanie polskiego dokumentu podróży.

Liczba czynnych stanowisk obsługi wynika z bieżącej sytuacji kadrowej delegatury w Nowym Sączu. Mając na uwadze zwiększający się ruch klientów, na bieżąco podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia liczby osób bezpośrednio obsługujących klientów w Nowym Sączu w ramach możliwości kadrowych Urzędu –dodaje.

Miejmy nadzieję, że zmieni się coś w tej sprawie i tak jak dawniej, w oddziale paszportowym w Nowym Sączu, petentów będą obsługiwali pracownicy przy większej liczbie  stanowisk.

Raf. Fot. Raf

Kolejki w Urzędzie
Zatłoczony Urząd Wojewódzki


Dziękujemy za przesłanie błędu