Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/07/2018 - 07:20

Zaćmienie Księżyca najdłuższe od 100 lat! Już jutro. Jak to najlepiej oglądać?

Niesamowite widowisko czeka wszystkich fanów astronomii. Następnej nocy można zobaczyć najdłuższe od stu lat zaćmienie Księżyca. To nie wszystko. Czeka nas jeszcze jedno niezwykłe zjawisko astrologiczne, czyli opozycja Marsa.

To będzie prawdziwa gratka dla fanów astronomii. Zaćmienie księżyca potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty, najdłużej w tym stuleciu. O godzinie 21.30 rozpocznie się faza częściowa tego niezwykłego zjawiska. Na fazę całkowitą - tę najciekawszą - trzeba poczekać do godziny 22.30.

Czytaj też Spójrz w niebo i złap króla nocy. Fajny z niego srebrny obywatel [ZDJĘCIA]

Podczas fazy całkowitej Księżyc stanie się czerwony! Będzie to spowodowane padaniem na  srebrny glob wyłącznie promieni słonecznych rozproszonych w Ziemskiej atmosferze. Można powiedzieć, że w chwili zaćmienia Księżyc oświetlony jest wyłącznie blaskiem nieba tuż po zachodzie Słońca.- opisuje niezwykłe zjawisko Karol Wójcicki , popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach",  który daje też kilka praktycznych rad.

Gdzie najlepiej oglądać niezwykłe zjawisko? Na obserwację, która nie wymaga żadnych instrumentów optycznych  najlepiej udać się  jak najdalej od miasta i jego świateł.

W miejscu gdzie niebo będzie naturalnie ciemne w chwili całkowitego zaćmienia zobaczysz kilka tysięcy gwiazd - widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca. Z każdą kolejną chwilą ustępowania zaćmienia, ilość gwiazd będzie gwałtownie spadać. Efekt robi niezwykłe wrażenie! - pisze na blogu Wójcicki.

Tej nocy czeka nas jeszcze jedno jeszcze jedno niezwykłe zjawisko astrologiczne. Będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Według Wójcickiego to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko stosunkowo rzadkie. Bywają lata gdy nie zdarza się ani razu w ciągu roku. Maksymalnie w ciągu 365 dni można obserwować je trzy razy.

[email protected] Fot. NASA, Paweł Motyka







Dziękujemy za przesłanie błędu