Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
19/12/2019 - 12:55

Zaczęła się kontrola oczyszczalni po interwencji "Sądeczanina"

Sprawa ścieków, wypływających w okolicach toru kajakowego Wietrznice nie została zamieciona pod dywan. Po apelu wędkarzy i artykule na portalu Sądeczanin.info, nowosądecka delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zleciła kontrolę.

Trwa badanie próbki ścieku z oczyszczalni

Do Inspektoratu nie wpłynęło żadne zgłoszenie od wędkarzy dotyczące zanieczyszczenia opisanego w poniedziałkowym artykule, ale przedstawiciele WIOŚ nie zlekceważyli sprawy.  – Inspektorzy WIOŚ udali się we wskazany rejon. Dokonane zostały oględziny wylotu oczyszczalni w Tylmanowej.

Stwierdzono, że jej lokalizacja i parametry są analogiczne jak przedstawione na zdjęciach zamieszczonych na portalu. Wszczęta została kontrola interwencyjna przedmiotowej oczyszczalni, w trakcie której zostały pobrane próbki ścieków odpływających do rzeki Dunajec.

Kontrolujący stwierdzili, że obecnie wykonywane są prace modernizacyjne oczyszczalni. Informacje na temat ustaleń poczynionych w trakcie trwania kontroli będą mogły zostać przekazane dopiero po jej zakończeniu – wyjaśnia Ewa Gondek, kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

Warto pamiętać, że szybka reakcja służb jest możliwa po pilnym, telefonicznym, zgłoszeniu sprawy organom np. Policji, Straży Miejskiej czy bezpośrednio do WIOŚ. Wtedy funkcjonariusze inspektoratu mogą podjąć skuteczne działania w celu ograniczenia skutków zanieczyszczenia, poczynić ustalenia, czy pobrać próbki wody. Pobranie najbardziej skutecznej  próbki możliwe jest w trakcie trwania zdarzenia.

- W tej sprawie mamy do czynienia z komunalną oczyszczalnią ścieków, z której ścieki odpływają do rzeki w sposób ciągły. Pobrana próbka ścieku odprowadzonego do rzeki Dunajec obrazuje pracę oczyszczalni w dniu kontroli. Natomiast jakość ścieku może nie odzwierciedlać stanu zaobserwowanego przez wędkarzy – podkreśla Ewa Gondek.

([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)