Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
12/02/2022 - 10:55

Zajazd Sądecki do wyburzenia? Konserwator zabytków mówi: nie

Wracamy do tematu Zajazdu Sądeckiego w Nowym Sączu. Właśnie zweryfikowaliśmy pogłoski o tym, że w jego miejsce – po wyburzeniu – ma zostać wybudowane centrum kongresowe z prawdziwego zdarzenia.

Zajazd Sądecki do wyburzenia? Konserwator zabytków mówi: nie

Po naszej publikacji Serce pęka, jak się patrzy na śmierć legendy: Zajazd Sądecki napisała do nas kolejna już osoba żywo zainteresowana przyszłością kultowego Zajazdu Sądeckiego w Nowym Sączu. Według informacji, które dotarły do kobiety obiekt kupili ci sami inwestorzy, którzy nabyli nie tak dawno szkieletor Hoblera.

- Planowali wyburzyć obiekt Zajazdu Sądeckiego i wybudować centrum kongresowe (w obiekcie znalazłyby się: sale konferencyjne, hotel, restauracja). Konserwator zabytków wpisał obiekt Zajazdu Sądeckiego  do rejestru zabytków (trzeba mieć jego zgodę, żeby ten obiekt wyburzyć ). Może teraz udało się uzyskać zgodę na rozbiórkę obiektu i cały obiekt zostanie wyburzony i ruszy budowa nowego obiektu? Nie wiem co jest prawdą a co plotką. Może to Pani sprawdzić? – brzmi dalsza część emaila.

Zobacz też: Nowy Sącz, osiedle Gorzków, 7 lutego 2022 roku. Obraz dnia

Plan brzmi bardzo prawdopodobnie – lokalizacja Zajazdu Sądeckiego jest wręcz fantastyczna, obiekt jest – oględnie mówiąc – w bardzo nieciekawej kondycji technicznej, no i jego funkcjonalność w obecnych czasach przedstawia sporo do życzenia. Uznaliśmy, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji będzie wspomniany konserwator i to jego poprosiliśmy o komentarz.

- Tutejsza delegatura nie posiada żadnych dokumentów w sprawie wniosku właściciela o wyburzenie obiektu i ewentualnie inną zabudowę w jego miejsce. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie jest organem właściwym do decydowania o rozbiórkach i zabudowie obiektów nie objętych ochroną konserwatorską - brzmią informacje, które przekazała nam w imieniu konserwatora Urszula Niedzińska z sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

O, i już widzimy, jak zagorzali miłośnicy Zajazdu Sądeckiego w formie sprzed lat właśnie oddychają z ulgą. Więcej informacji już niebawem. ([email protected] Fot.: ES)

Serce pęka, jak się patrzy na śmierć tej legendy: Zajazd Sądecki
Okazuje się, że sądeczanie nadal bardzo ciepło wspominają Zajazd Sądecki. Wielu naszych Czytelników uważa, że budynkowi należy przywrócić świetność i dawną funkcję. Takim legendom bowiem nie powinno się pozwolić umrzeć... (Fot.: ES)


Dziękujemy za przesłanie błędu