Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
24/09/2019 - 07:20

Zamykają drogę, bo most się sypie. Radość z remontu, zgryz dla kierowców

Zniszczona nawierzchnia, skorodowane poręcze, tak wygląda most w Wojnarowej, w pobliżu przedszkola i szkoły podstawowej. Mieszkańcy wsi i kierowcy od dawna domagali się remontu. Po perturbacjach z przetargiem, inwestycja wreszcie rusza. Ale żeby było lepiej, najpierw musi być gorzej. Ten odcinek drogi będzie teraz zamknięty dla ruchu. Szykują się objazdy.

Most na rzece Biała w ciągu drogi powiatowej Nowy Sącz - Wojnarowa – Wilczyska, który leży na granicy powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, wreszcie doczekał się remontu, choć droga do inwestycji była najeżona trudnościami.  

Jeszcze jesienią ubiegłego roku padły zapewnienia, że samorządy się dogadały i inwestycja zostanie zrealizowana. Po ogłoszeniu pierwszego przetargu okazało się, że ceny zaoferowane przez firmy, które inwestycję chciały wykonać, przekraczają finansowe możliwości powiatu.

Czytaj też Jest u nas taki most, na którym na ludzi czyha nieszczęście

- Było już ustalone, że Gorlice dołożą do remontu 200 tysięcy złotych. Resztę miał zagwarantować powiat nowosądecki -  tłumaczył w rozmowie z "Sądeczaninem" Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Kosztorysowa wartość inwestycji była szacowana powyżej 680 tysięcy złotych, kiedy jednak otworzyliśmy oferty, okazało się, że kwoty przekroczyły 900 tysięcy – Trzeba zrobić nowy montaż finansowy – dodał Czerwiński.

Co z tego montażu wyszło?

- W pierwotnej wersji –tłumaczył na urzędowej stronie starosta Marek Kwiatkowski - prace miały obejmować nie tylko nawierzchnię jezdni na moście, ale również warstwy izolacyjne, drenaże, chodniki, gzymsy, bariery i poręcze. Po przeanalizowaniu dokumentacji projektowej zdecydowano się na ograniczenie zakresu prac i zmiany technologii wykonania niektórych elementów remontu, aby z jednej strony zmieścić się w zaplanowanych środkach finansowych, ale z drugiej zapewnić bezpieczeństwo dla użytkowników - kierowców oraz pieszych – wyjaśniał  starosta.

Teraz wreszcie remont rusza.  Budowlańcy wkraczają do akcji w poniedziałek 30 września. Wedle harmonogramu prace potrwają do 10 grudnia. Ale, jak to przy inwestycjach bywa, żeby było lepiej, najpierw  musi być gorzej.  Ten odcinek drogi będzie teraz zamknięty dla ruchu.  

Czytaj też Wiadukt na Zielonej prawie gotowy. Kiedy koniec drogowego koszmaru? [ZDJĘCIA]

Objazd poprowadzi drogą wojewódzką 981, drogą krajową nr 28, drogami powiatowymi nr 1572 K Grybów - Krużlowa i nr 1571 K Ptaszkowa - Wojnarowa.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)