Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
13/01/2021 - 12:15

Zapnijcie biegające luzem psy na smycze! Gmina apeluje do mieszkańców

W ostatnim czasie mieszkańcy gminy Gródek nad Dunajcem częściej niż zwykle zgłaszali potrzebę zajęcia się sprawą psów biegających luzem po okolicznych miejscowościach. Wygląda na to, że nie są to psy bezpańskie, które nie miałyby właściciela. Gmina apeluje o rozwagę. Grozi za to wysoki mandat.

- W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi psów biegających luzem, przypominamy wszystkim, którzy psy trzymają, że nie można wypuszczać zwierząt samopas, aby sobie pobiegały bez nadzoru właściciela – czytamy komunikat na stronie urzędu gminy.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za brak nadzoru nad zwierzęciem odpowiada osoba, która go utrzymuje. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na każdego właściciela psa art. 77 kodeksu wykroczeń. Za takie zachowanie można dostać wysoki mandat albo karę nagany. W 2003 roku Sąd Najwyższy przesądził o tym, że wykroczenia opisanego w art. 77 kodeksu wykroczeń może dopuścić się nie tylko właściciel, ale właściwie każdy, kto posiada zwierzę. Nie musisz więc być właścicielem, żeby dostać mandat.

Czytaj też: W jednostce OSP Gródek nad Dunajcem pojawił się nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

Warto wspomnieć, że wypuszczenie psa luzem nie musi być działaniem umyślnym czy intencjonalnym. Przepisy ustawy przewidują takie same konsekwencje w przypadku nieumyślnego wypuszczenia psa, do którego może dojść chociażby wtedy, gdy zwierzę zerwie nam się ze smyczy albo ucieknie z ogródka.

Pamiętajmy, że spuszczenie psa luzem, żeby się wybiegał – choć niewątpliwie jest to wygodne – może skończyć się tragicznie. Zwierzę może zaatakować mieszkańca albo dziecko, które zobaczy małego, pozornie niegroźnego pieska i będzie chciało go pogłaskać, krzycząc i biegnąc w jego kierunku. Co więcej, pies może spowodować wypadek wbiegając nagle na ruchliwą ulicę lub zagryźć jakieś inne zwierzę gospodarskie.

Gmina przypomina, że do kontroli przestrzegania prawa w tym zakresie uprawniona jest policja. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu