Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 lipca. Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
07/02/2020 - 14:55

Zapopradzie na kanalizację musi jeszcze poczekać

Wola Krogulecka na kanalizację musi jeszcze długo poczekać, podobnie jak całe Zapopradzie. O pieniądze na położenie tu sieci gmina Stary Sącz będzie mogła się ubiegać najwcześniej po 2023 roku. Dlaczego?

Temat objęcia kanalizacją sołectwa Wola Krogulecka poruszył na ostatniej sesji sołtys z tej miejscowości Piotr Kantor. Gmina realizuje bowiem teraz największe przedsięwzięcie inwestycyjne w swojej historii, czyli rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Starym Sączu i sołectwach Gołkowice Dolne, Moszczenica i Mostki, na które udało się samorządowi pozyskać dziesiątki milionów złotych. Już wcześniej sami radni sygnalizowali, że choć te prace nadal trwają, to gmina już powinna zacząć przygotowywać i opracowywać projekty kolejnych tego typu inwestycji. Pytania Kantora wpisują się zatem w tę ideę.

Zobacz też: Stary Sącz będzie miał swoją galerię handlową

Okazuje się jednak, że władze gminy nie mają na razie zbyt optymistycznych wieści. Dlaczego? Bo i tak ślizgiem na macie – korzystając z obrazowego kolokwializmu – udało się rozszerzyć pierwotny projekt budowy kanalizacji na trzy sołectwa poza miastem Stary Sącz a środki z unijnego programowania do 2023 roku już się po prostu skończyły. Jak zastrzega wiceburmistrz Kazimierz Gizicki - nie ma złotówki rezerwy, która by dawała możliwość pozyskania dofinansowania na jakikolwiek projekt tego typu. Inna rzecz, że Wola Krogulecka jest poza aglomeracją sądecką, na której kanalizowanie gmina pokusiła się w porozumieniu z Sądeckimi Wodociągami. Skanalizowanie Zapopradzia w tym właśnie Woli Kroguleckiej jest zatem zadaniem, które trzeba będzie zrealizować całkowicie odrębnie…

Wracając jednak do lepszych wiadomości. Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy wykonawca rozpoczął już budowę kanalizacji w Moszczenicy Niżnej. Czeka go tam położenie prawie 12 km sieci, z której docelowo korzystać będzie aż 790 osób. Wykonawcą jest firma Mur-Bet a koszt przedsięwzięcia to ok. 8 mln 230 tys. zł.
Planowana jest tu też budowa sieciowej przepompowni ścieków i zaplanowano przełożenie gazociągu. Ten odcinek zostanie włączony do wybudowanej sieci kanalizacyjnej przy potoku Moszczeniczanka (rejon ul. Partyzantów (gdzie już pod koniec stycznia rozpoczęto prace) oraz do istniejącej studni rewizyjnej w ul. Witosa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021