Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/10/2021 - 14:50

Zaproś kominiarza przed zimą. To może uratować Twoje życie i majątek

Nie, wcale nie przesadzamy – systematyczne przeglądy przewodów kominowych to jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa. Krajowa Izba Kominiarska przypomina – taki przegląd trzeba zrobić przynajmniej raz w roku.

Zaproś kominiarza przed zimą. To może uratować Twoje życie i majątek

Trudno zliczyć, ile razy informowaliśmy do tej pory o kolejnych pożarach wynikających z zaniedbań w tym zakresie. Według oficjalnych danych Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

- Tylko w roku 2020 odnotowano 15 737 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 272 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 476 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe – alarmuje Krajowa Izba Kominiarska.

Kolejne dramaty to zatrucia i zgony spowodowane nieszczelnością takich instalacji. Kolejne dramaty to zatrucia i zgony spowodowane nieszczelnością takich instalacji. W sezonie ogrzewczym 2020/2021 (1.10.2020 r. – 31.03.2021 r.) odnotowali 2 758 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla na skutek których poszkodowanych zostało 1 231 osób a 43 straciło życie.

Zobacz też: Przerwy w dostawie prądu. Harmonogram dla Sądecczyzny

- Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – podkreśla KIK.

- Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – przypominają kominiarze a my zaznaczmy, że dotyczy to nie tylko budynków wielorodzinnych ale również jednorodzinnych i to niezależnie od ich wieku.

Kolejna ważna rzecz – taką kontrolę może przeprowadzić jedynie uprawniony mistrz kominiarski. Dlatego nie dajmy się nabrać tym szemranym, którzy co roku stukają do mieszkańców Sądecczyzny usiłując ich naciągnąć na podobne usługi bez wspominanych uprawnień.

- W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem – wyjaśniają specjaliści.

Zobacz też: Ten przetarg MZD uratuje życie wielu ludziom w Nowym Sączu

Ale na tym nie koniec bowiem równie ważnym elementem naszego bezpieczeństwa jest też czyszczenie przewodów. I w tym wypadku terminy są sztywno podyktowane przepisami. Przypomnijmy, że  przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
- od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
- z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

- W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową – ostrzega KIK.

A na zakończenie najważniejsze – jak znaleźć odpowiedniego fachowca, kominiarza, który spełnia wszystkie wymogi pozwalające na przeprowadzenie wspominanych kontroli i usług? Otóż wystarczy wejść na stronę internetową Izby Kominiarzy https://www.izbakominiarzy.pl/ i od razu na stronie głównej znajdziemy przekierowanie do stosownej wyszukiwarki a potem wystarczy wpisać nazwę naszej miejscowości a wyświetlą nam się wszystkie namiary.

Na tej samej stronie znajdziemy też numery telefonów, pod którymi możemy zweryfikować uprawnienia kominiarzy, którzy sami zastukają do nas ze swoimi usługami. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu