Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
28/09/2022 - 05:50

To zaskakujące, ilu mamy sądeckich stulatków. Taki jest u nas dobry klimat?

Im nie śpiewa się sto lat, tylko dwieście lat. Na Sądecczyźnie jest ich coraz więcej. Rośnie w siłę sędziwa ekipa stulatków. Dowodzą tego statystyki miejscowego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie są rokowania na starość w naszym kraju?

Rośnie liczba osób w wieku stu lat i więcej. W 2040 roku będzie ich ponad dwa dwadzieścia  tysięcy, a w 2060 blisko siedemdziesiąt  tysięcy, tak wynika z prognozy demograficznej przygotowanej przez resort finansów dla  długoterminowych założeń makroekonomicznych.

czytaj też Lachowski folklor w żałobie. „Mamy pustkę w naszych sercach”  

To zaskakujące, ilu mamy sądeckich stulatków

Ilu stulatków jest w  Małopolsce? Dokładnie stu czterdziestu pięciu  – wynika z  rejestrów regionalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Najwięcej stulatków, pięćdziesiąt jeden osób,  widnieje w wykazie sądeckiego ZUS. Na drugim miejscu jest placówka w Chrzanowie, z trzydziestoma trzema  stulatkami. W krakowskim oddziale jest ich trzydziestu jeden, w tarnowskim trzydziestu.

Wśród małopolskich stulatków są trzy osoby, które ukończyły sto sześć  lat  – mówi Anna Szaniawska z biura prasowego ZUS.

Superemerytura dla stulatków

Każdy kto kończy sto lat otrzymuje w naszym kraju  specjalne, comiesięczne, honorowe  świadczenie, niezależnie od tego czy ma rentę czy też emeryturę.

- Wysokość tej „dodatkowej emerytury” zależy od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora – wyjaśnia rzeczniczka. -  Ta zmienia się zawsze wraz z coroczną, marcową waloryzacją. W tym roku stulatkowie otrzymują blisko pięć  tysięcy złotych brutto.

czytaj też Mówią z dumą, że są Lachami. Troje wokalistów z Sądecczyzny podbiło serca jurorów The Voice of Poland

Czy trzeba składać specjalny wniosek?

Ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat pieniądze przyznawane są z urzędu. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

Kilka miesięcy temu swoje setne urodziny obchodziła Krysyna Bogacz z Limanowej. Sędziwa seniorka ma dwoje dzieci, syna i córkę. Doczekała się czworga wnucząt i czworga prawnucząt. Córka jubilatki pytana o receptę na tak długie życie powiedziała, że w przypadku jej mamy jest to na pewno pracowitość oraz wiara w Bożą Opatrzność.

czytaj też  Mówią z dumą, że są Lachami. Troje wokalistów z Sądecczyzny podbiło serca jurorów The Voice of Poland

Tajemnica długowieczności

Tajemnicę długowieczności  zgłębiali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy badali medyczną dokumentację ponad stu dwudziestu  tysięcy wolontariuszy. Według badaczy, życie może wydłużyć trzymanie się pięciu prostych zasad. Należy tylko wyeliminować złe nawyki, takie jak palenie, picie zbyt dużych ilości alkoholu, brak aktywności fizycznej, złą dietę i nadwagę.

Naukowcy wykazali, że kobiety, które te zasady wdrożyły w wieku pięćdziesięciu lat, żyły średnio o czternaście lat dłużej od tych, które swoich przyzwyczajeń nie zmieniły. W przypadku mężczyzn odnotowano wydłużenie życia o dwanaście  lat. ([email protected]) fot. UM LimanowaDziękujemy za przesłanie błędu