Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/08/2014 - 09:59

Zaślubiny w plenerze? Od nowego roku to możliwe

Ślub w otoczeniu przyrody, w Miasteczku Galicyjskim, a może w ruinach sądeckiego zamku? Od pierwszego stycznia 2015 roku będzie to możliwe. Urzędy stanu cywilnego zmieniają się i chcą pożądać za modą panującą wśród nowożeńców. Część z nich, wzorem Zachodu, marzy o cywilnej, ślubnej ceremonii w niecodziennym otoczeniu.
Zmianę przepisów zapowiedział Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do tej pory ślub poza urzędem był możliwy tylko w wyjątkowych okolicznościach, tłumaczy Małgorzata Antkiewicz-Wójs, kierownik sądeckiego Urzędu Stanu Cywilnego

-Obecnie obowiązujące prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem, ale trzeba wykazać ważne powody. Najczęściej są to przypadki losowe: np. pobyt w szpitalu czy zakładzie karnym.

Niezależnie od tego próśb o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem nie brakowało, dlatego ministerialni urzędnicy zdecydowali się tę kwestię uregulować. W sądeckim magistracie także pojawiają się nowożeńcy, którzy marzą o, ślubnej ceremonii w niecodziennym otoczeniu, choć jak przyznaje Małgorzata Antkiewicz-Wójs, są to raczej nieliczne przypadki.

-W ciągu ośmiu lat mojego urzędowania kilkakrotnie zdarzyło się, że młode pary chciały brać ślub poza urzędem. Jak dotąd nie było takiej możliwe. Myślę, że ta nieliczna ilość nietypowych próśb wynika zapewne stąd, że sala sądeckiego Ratusza jest wyjątkowo piękna. Jednak niektórzy nowożeńcy mieli niepowtarzalną okazję do złożenia małżeńskiego przyrzeczenia poza urzędem. W trakcie remontu reprezentacyjnej sali ratuszowej od kwietnia do grudnia 2012 roku śluby, ku radości wielu par, odbywały się w zabytkowym magistracie Miasteczka Galicyjskiego. Po zmianie przepisów, nowożeńcy bez problemu będą mogli skorzystać z takiej możliwości.

Od nowego roku wystarczy złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę. Jej wysokość będzie określało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, które zostanie dopiero wydane. Na razie ustawa przewiduje górną granicę takiej opłaty. Nie może być ona wyższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia .

Czy moda na plenerowe śluby stanie się biznesową niszą dla firm zajmujących organizacją weselnych przyjęć? Agnieszka Filip Popardowska właścicielka sądeckiej agencji oferującej tego typu usługi twierdzi, że takie uroczystości znajdą licznych amatorów.

-Już teraz młodzi ludzie zawierają tzw. śluby humanistyczne. Po oficjalnej ceremonii, małżonkowie składają sobie przygotowana przez siebie własną przysięgę, wypowiadaną w otoczeniu przyrody. Jak dotąd nasza agencja zorganizowała trzy takie uroczystości, które odbyły się w plenerowym otoczeniu weselnych domów gdzie często są małe stawy czy też pergole. Teraz na pewno pojawią nowe możliwości. Wszystko będzie zależało od tego, czego zażyczą sobie klienci.

A jeśli ktoś zażyczy sobie ślubu na leśnej polanie?- pytamy

-Wszystko dla klienta - odpowiada pani Agnieszka - jednak trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Samo wynajęcie specjalnego namiotu to koszt 700 - 800 złotych, a do tego trzeba jeszcze doliczyć kwiatowe dekoracje, i przybranie pokrowcami krzesła. Ostateczna cena będzie zależeć od liczby osób zaproszonych na ceremonię takich zaślubin.

Wedle ministerialnych zapowiedzi miejsce ceremonii będzie można wybrać, pod warunkiem, że zostanie zapewniona powaga uroczystości i bezpieczeństwo uczestników takiego ślubu cywilnego, łącznie z urzędnikiem.

Przyszły rok przyniesie również inne zmiany w urzędach stanu cywilnego. Planowane jest także utworzenie centralnego rejestru aktów stanu cywilnego. Umożliwi to kierownikom urzędów wgląd do aktów stanu cywilnego wydanych przez inne placówki, dzięki czemu będą mogli wydawać odpisy w dowolnym miejscu. Wcześniej jednak musi powstać cała elektroniczna baza, ale prace nad nią już trwają.

(mika)
Fot:sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu