Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
14/12/2023 - 11:10

Zastrzyk gotówki dla sądeckiego szpitala. Na co pójdzie 3,5 miliona złotych?

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu otrzymał 3,5 mln złotych z budżetu państwa na zakup specjalistycznego sprzętu do brachyterapii. Co to jest brachyterapia?

- Rzeczywiście otrzymaliśmy kwotę 3,5 mln złotych – powiedziała „Sądeczaninowi” Agnieszka Zelek-Rachtan, rzecznik prasowy sądeckiego szpitala. – Jest to dotacja celowa z rezerw ogólnych budżetu państwa. Ta kwota zostanie przeznaczona na zakup sprzętu i wyposażenia Zakładu Brachyterapii.

Zakład brachyterapii będzie częścią Centrum Onkologii w Nowym Sączu.

- Wyposażenie Zakładu Brachyterapii będzie kosztowało łącznie 10,6 mln złotych – dodaje pani rzecznik. – Resztę środków będziemy musieli dołożyć sami.

Wyposażenie Zakładu Brachyterapii powinno być już w sądeckim szpitalu do 15 marca 2024 roku. Gotowe są pomieszczenia, które czekają na to, by w nich zainstalować specjalistyczny sprzęt. Pierwsi pacjenci do zakładu brachyterapii mogą być przyjęci w przyszłym roku.

Powstanie takiego zakładu w sądeckim szpitalu oznacza dla pacjentów to, że nie będą musieli jeździć daleko, by się leczyć do innych medycznych ośrodków, które posiadają takie zakłady brachyterapii.

Co to jest brachyterapia?

Brachyterapia jest zabiegową formą radioterapii. Polega na umieszczeniu źródeł promieniotwórczych w obrębie guza nowotworowego, w jego bezpośrednim sąsiedztwie lub w miejscu, z którego został chirurgicznie usunięty.

Do tkanki, w której został umieszczony izotop promieniotwórczy jest wysyłana bardzo duża dawka promieniowania, mimo to położone dalej od zmiany nowotworowej tkanki pozostają nienaruszone.

Oznacza to, że odpowiednio dobrany pierwiastek promieniotwórczy oraz jego prawidłowe i precyzyjne rozmieszczenie sprawią, że przesłana dawka promieniowania będzie zabójcza dla komórek nowotworowych, ale jednocześnie bezpieczna dla otaczających zmianę nowotworową tkanek zdrowych.

([email protected], źródło: własne, zwrotnikkraka.pl), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu