Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
10/02/2023 - 13:50

Zbiórka do puszek w sądeckich parafiach. Można wspomóc ofiary trzęsienia ziemi

Ratownicy z Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR Poland wciąż mają nadzieję, że uda im się odnaleźć kolejne osoby pod gruzami budynków. Już w najbliższą niedzielę każdy będzie mógł wspomóc ofiary trzęsienia ziemi podczas specjalnej zbiórki w parafiach.

Do Turcji i Syrii, gdzie trzęsienie ziemi uwięziło pod gruzami budynków tysiące ludzi, w ostatnich dniach polecieli ratownicy z Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR. Wśród nich są również strażacy z Nowego Sącza, ze Specjalnej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej.

Polskim ratownikom udało się ocalić już 11 osób. Wczoraj, 9 lutego, po ciężkiej walce ratownicy wyciągnęli spod gruzów 62-letniego mężczyznę. W poszukiwaniach pomagają im wyszkolone psy.

Każda doba (zwłaszcza przy niskich temperaturach nocą) zmniejsza szanse ofiar na przeżycie. Strażacy prowadzą więc okrutną walkę z czasem, ale wciąż wierzą, że spod gruzów uda im się wydostać kolejne osoby. Tak heroicznej walki mogą podjąć się tylko bohaterowie.

Działania nowosądeckich ratowników w Turcji relacjonowaliśmy tutaj: Trwa wyścig z czasem. Ratownicy szukają ofiar

Już w najbliższą niedzielę, 12 lutego, każdy będzie mógł wspomóc ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Diecezja Tarnowska zapowiedziała, że w podległych jej parafiach będzie przeprowadzona zbiórka do puszek. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku kataklizmu.

Decyzja Diecezji Tarnowskiej umotywowana jest apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Arcybiskup zaapelował także, aby w najbliższą niedzielę na wszystkich mszach świętych odprawianych w Polsce do modlitwy wiernych dołączono specjalne wezwanie w intencji ofiar trzęsienia ziemi.

([email protected], fot. Facebook: Państwowa Straż Pożarna - zdjęcie: mł. bryg. Jakub Siczek KG PSP oraz mł. bryg. Aleksander Mirowski)Dziękujemy za przesłanie błędu