Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/09/2019 - 13:05

Żegnamy wrzesień z Rytrem w kalendarzu „Sądeczanina”

Wrzesień a i przy okazji lato żegnamy w kalendarzu „Sądeczanina” tym razem z gminą Rytro. Na karcie widać zespół regionalny „RYTRZOKI” oraz zamek w Rytrze, bo tegoroczny kalendarz opatrzony jest hasłem „Kultura i Sztuka Sądecczyzny”.

Kilka słów o bohaterach wrześniowej karty. Są tu firmy z terenu gminy  i całoroczni partnerzy kalendarza. Zespół regionalny RYTRZOKI kultywuje taniec ludowy i śpiew Górali Nadpopradzkich.  Został założony w 2010 r. przez dyrektora szkoły mgr Wiesławę Pawlik. Prowadzą go nauczycielki ryterskiej szkoły Renata Dudczak, Czesława Ryżak i Piotr Kulig – nauczyciel, etnograf.

W czasie zajęć dzieci zdobywają  wiadomości na temat języka, zwyczajów i pamiątek górali nadpopradzkich, konieczne jest utrwalanie i tłumaczenie  mowy gwarowej, nauka słów piosnek i przyśpiewek ludowych. Uczniowie mieli okazję słuchać muzyki kapeli góralskiej,  poznali jej skład, budowę  i brzmienie instrumentów. Na zajęciach jest też dużo zabawy kształtującej rytmikę.

RYTRZOKI prezentują się nie tylko na konkursach i imprezach kulturalnych w naszym regionie, ale z sukcesem zdobywają serca widzów z terenu całej Polski.

Zamek albo baszta w Rytrze – bo oba te określenia z powodzeniem funkcjonują – po wielu latach doczekał się prawdziwej metamorfozy. A to za sprawą generalnego remontu, który udało się przeprowadzić dzięki ministerialnemu dofinansowaniu niebezpieczne gruzowisko zmieniło się w ciekawy obiekt do zwiedzania oferujący – bezpiecznie za sprawą zamontowanych po latach zabezpieczeń – niepowtarzalne widoki na Dolinę Popradu. Szczegóły w publikacji Rytro: nic tylko szukać psa w skórze kura i garnca ze złotem! Metamorfoza baszty







Dziękujemy za przesłanie błędu