Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
14/07/2019 - 16:30

Zgadnijcie ile jest Małgorzat w Nowym Sączu? Też się zdziwicie [ZDJĘCIA]

Już wiadomo ile pań o wdzięcznym i pięknym imieniu Małgorzata mieszka w Nowym Sączu. Otóż 1514. Dla wielu, wielu dziewczynek i kobiet jest to także drugie imię. Dzisiaj Małgorzaty, Gosie, Gośki, Małgonie - sądeckie perły spotkały się na imieninach w sądeckim ratuszu. Były one gośćmi prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Sala reprezentacyjna ratusza pękała dzisiaj dosłownie w szwach. Trzeba było donosić krzesła. Tyle solenizantek przyjęło zaproszenie i przyszło na VII już Spotkanie Małgorzat.

Spotkania pań noszących imię patronki naszego miasta - św. Małgorzaty są już tradycją. Podobnie jak poprzednie i dzisiejsze zostało poprzedzone uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty. 

Od samego początku swojego istnienia Nowy Sącz jest związany z postacią św. Małgorzaty, męczennicy, która spogląda także na nasze miasto z herbu, w którym się znajduje. Dzisiejsza uroczystość jest, zatem również świętem naszego miasta.

Po mszy Małgorzaty przeszły do ratusza. Solenizantki wchodzące do magistratu witane były sympatycznymi akcentami - drobnymi upominkami.

Jedną z Małgorzat, które dzisiaj pojawiły się tak licznie w ratuszu była Małgorzata Karwala.

- Jestem sądeczanką i fajną Małgośką - powiedziała naszemu portalowi solenizantka. - Małgorzaty są na pewno piękne, inteligentne, perłowe. Dlaczego perłowe? Jak sama nazwa wskazuje Małgorzata to perła, wyjątkowa rzecz. Małgorzaty są pomysłowe i altruistyczne. W ratuszu spotykamy się już cyklicznie. Jest to już siódme spotkanie. Co roku na tym spotkaniu jest nas coraz więcej Małgorzat.

Co jest takiego w tym pięknym imieniu?

- Jest jedyne, najpiękniejsze na świecie - dodaje pani Małgosia. - Można je odmieniać i każda forma jest piękna. Nie jest nudne.

Podczas dzisiejszych imienin w ratuszu gościliśmy Małgorzatę Jantos, przewodniczącą komisji kultury Rady Miasta Krakowa.

- Jest mi niezmiernie miło gościć dzisiaj w Nowym Sączu - mówiła pani Małgorzata. - Co roku organizuję 10 czerwca spotkanie Małgorzat w Krakowie pn. Małgorzaty dla Małopolski, bo tych Małgorzat jest naprawdę dużo. Sądeckie dziewczyny mają spotkanie dzisiaj, my nieco wcześniej. Przyjechałam, by im złożyć życzenia i jednocześnie zachęcić je, aby przyjechały do Krakowa - stolicy Małopolski 10 czerwca w przyszłym roku. Wszystkie Małgorzaty to są wyjątkowe kobiety.

- Jakie są Małgorzaty? Pogodne, wesołe i uśmiechnięte - wymienia bez zastanowienia Małgorzata Żarowska - Jestem dumna, że noszę imię patronki Nowego Sącza. - Na takiej uroczystości w ratuszu byłam dwa lata temu. W ubiegłym roku nie pozwoliły mi obowiązki uczestniczyć w tym święcie. Dzisiaj nie mogło mnie tutaj nie być. Jest super. Małgorzaty są osobami, które są  w stanie pokonać różne przeciwności. Ja do takich osób należę. Jestem twarda, odważna i idę do przodu.

Spotkanie imieninowe w ratuszu prowadziła Małgorzata Broda, dyrektor Instytutu Europa Karpat w Nowym Sączu.

Warto wspomnieć, że inicjatorami Spotkania Małgorzat są dwa sądeckie stowarzyszenia: Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna" i Sądeckie Forum Kobiet.

Także i w tym roku tradycji stało się zadość. Otóż prezydent miasta Ludomir Handzel, który dzisiaj ugościł piękne solenizantki złożył wszystkim mieszkankom Nowego Sącza noszącym tak piękne imię najserdeczniejsze życzenie. Każda z dziewczynek i kobiet o tym wdzięcznym imieniu otrzymała pamiątkową perłę, bo Małgorzata (Margarites w języku greckim znaczy właśnie perła).

- Szanowni goście, nasze wspaniałe sądeckie perły - powiedział prezydent Ludomir Handzel. - Bardzo się cieszę, że w tych murach mogę się spotkać z paniami, których imię tak mocno wiąże się z Nowym Sączem. Chyba nie ma takiego drugiego imienia, które tak mocno byłoby kojarzone z naszym miastem między innymi poprzez Bazylikę św. Małgorzaty. Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj mogę z paniami świętować obchodzone przez panie imieniny. Z całego serca życzę Wam szczęścia i miłości.

Prezydent Handzel wręczył osobiście perełkę najmłodszej Małgosi na sali.

Dzisiaj też w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza został rozstrzygnięty zorganizowany po raz pierwszy konkurs na to, ile w Nowym Sączu mieszka sądeczanek noszących to wdzięczne imię. Osoby, które brały udział w dzisiejszej uroczystości wpisywały liczbę na karteczkach. Jedna z pań prawie odgadła tę liczbę. Podała, że jest ich 1500. Pomyliła się zaledwie o 14.

W Nowym Sączu mieszka (jest zameldowanym) obecnie 1514 pan - Małgorzat, Goś, Gosiuń, Małgorzatek. Zwyciężczyni konkursu otrzymała od prezydenta wspaniały upominek.

Dzisiaj nie zabrakło także bardzo ciekawego wykładu o patronce Nowego Sącza pt. "Małgorzata Antiocheńska patronką Nowego Sącza, mit czy legenda", który wygłosił Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. On również dołączył się do życzeń składanych jubilatkom.

Sądeckie Małgosie, Gosie, Gochy i Gosieńki wysłuchały potem przepięknego koncertu Joanny Albrzykowskiej-Clifford oraz finalistki Sądeckiego Festiwalu Młodych Talentów Marii Ślusarek, a potem przed publicznością wystąpił zespołu Podegrodzie pod kierownictwem – jakżeby inaczej – Małgorzaty Liber.

Nowością w tym roku był konkurs cukierniczy na ciastko o nazwie "Małgorzatka", ale o tym w innym artykule.

No i oczywiście nie zabrakło dzisiaj wspólnego, pamiątkowego zdjęcia i wspaniałego tortu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

VII Spotkanie Małgorzat w sądeckim ratuszu
Już wiadomo ile pań o wdzięcznym i pięknym imieniu Małgorzata mieszka w Nowym Sączu. Otóż 1514. Dla wielu, wielu dziewczynek i kobiet jest to także drugie imię. Dzisiaj Małgorzaty, Gosie, Gośki, Małgonie - sądeckie perły spotkały się na imieninach w sądeckim ratuszu. Były one gośćmi prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.


Dziękujemy za przesłanie błędu