Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
19/09/2022 - 15:25

Zgrzyt o skrzyżowanie na Helenie. Zaiskrzyło na linii radny Piech/wiceprezydent Bochenek

W roli głównej skrzyżowanie ulic Starowiejskiej i Lachów Sądeckich na osiedlu Helena w Nowym Sączu. Co można zrobić, by było tu bezpieczniej skoro miasto nie ma w tym roku pieniędzy na progi zwalniające i dwa znaki drogowe?

Zobacz też: Nawet 9 godzin bez prądu. Sprawdź harmonogram przerw w dostawie zasilania

- Skrajnie niebezpieczne skrzyżowanie ul. Starowiejskiej i Lachów Sądeckich na Osiedlu Helena, w sprawie którego interpelowałem - fotogaleria ilustrująca stan rzeczy tolerowany przez aktualnego prezydenta Nowego Sącza L. Handzla pomimo interwencji i wniosków o wyposażenie dojazdów do skrzyżowania w progi zwalniające i wyposażenie skrzyżowania w odpowiednie oznakowanie pionowe, w myśl maksymy: „Nie, bo nie.” Ważniejsze wydatki na osobistą propagandę niż na bezpieczeństwo mieszkańców, o zgrozo … - tak brzmi wpis na facebookowym profilu radnego Wojciecha Piecha.

Ten – przyznacie – ironiczny ton to pokłosie wspomnianej interpelacji i odpowiedzi na nią sporządzonej przez zastępcę prezydenta Artura Bochenka.

22 sierpnia Piech złożył interpelację w sprawie owego skrzyżowania, w której argumentuje: - Od strony ul. Lachów Sądeckich w kierunku ulicy Starowiejskiej ustawiony jest znak STOP. Problem polega na tym, że od strony Nowego Sącza w kierunku Małej Wsi jest obsadzony bujną roślinnością łuk, który uniemożliwia widok na nadjeżdżające samochody. Co prawda vis a vis wylotu ulicy Lachów Sądeckich jest lustro drogowe, ale w godzinach porannych jest zwykle zaparowane, a w zimie – oszronione bądź oblodzone. Co gorsza wandale systematycznie je rozbijają, tak jest również aktualnie, lustro jest ponownie poważnie uszkodzone. Do tego wszystkiego brakuje z obu stron oznakowania pionowego informującego o skrzyżowaniu, którego nie widać zza zarośli.

- Pojazdy na tym odcinku poruszają się z dużą prędkością i każdy wyjazd z ul. Lachów Sądeckich to „igranie z losem”. Do tego dochodzi inny deficyt, którym jest brak chodnika, w rezultacie mieszkańcy muszą iść również na tym odcinku jezdnią ul. Starowiejskiej, często matki z dziećmi. Kiedyś może tam dojść do tragedii, której przecież nikt nie chce.

Zgrzyt o skrzyżowanie na Helenie. Zaiskrzyło na linii radny Piech/wiceprezydent Bochenek

Zobacz też: Nowy Sącz: będą znów ratować most nad Kamienicą w ciągu ulicy Lwowskiej

Dalej Piech obrazuje, że na wysokości zakładu wulkanizacji jest próg zwalniający, ale z racji zbyt bliskiej odległości do skrzyżowania nie spełnia wcale swojej funkcji. Dlatego – po konsultacji z mieszkańcami – Piech apeluje o montaż dwóch progów zwalniających przed wspomnianym skrzyżowaniem i dwóch znaków drogowych A11 – informującego o progach i B33 – mówiącego o prędkości.

Jaka jest odpowiedź władz miasta? – (…) w bieżącym budżecie brak środków na montaż progów we wspomnianej lokalizacji, ponieważ środki finansowe zostały już rozdysponowane. Jednocześnie informuję, że bujna roślinność o której Pan pisze, która zasłania widok na nadjeżdżające samochody, znajduje się na terenie prywatnym – brzmi fragment wypowiedzi wiceprezydenta Bochenka.

Co do progów zwalniających, to ich montaż nie jest taki prosty, bo zgodnie z przepisami należy zachować właściwe odległości od łuków drogi i samych skrzyżowań. Ale jeśli chodzi o bujną roślinność, to chyba obaj urzędnicy zapomnieli o jednej zasadniczej kwestii – właściciel posesji ma obowiązek tak utrzymywać swoją zieleń, by ta nie zasłaniała znaków. To do niego należy obowiązek jej przycięcia jeśli jest inaczej. A gdy nie wykazuje chęci, by dopełnić owego obowiązku, to pełne prawo do interwencji ma w tej sprawie Straż Miejska. Wystarczy po prostu zgłosić do strażników, o które numery posesji chodzi. ([email protected] Fot.: Facebook Wojciech Piech)Dziękujemy za przesłanie błędu