Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/02/2015 - 14:00

Zielone światło Polskiego Związku Narciarskiego dla Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego podjął decyzję o wsparciu budowy Centrum Sportów Zimowych, które powstaje w Ptaszkowej koło Grybowa. Władze związku pozytywnie zaopiniowały wniosek o dofinansowanie inwestycji, który gmina Grybów złożyła w Ministerstwie Sportu. Ośrodek ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku.
Inwestycja jest realizowana od października ubiegłego roku. Wykonawcą przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Budmex” z Nowego Sącza. Mimo zimowej aury prace postępują.
Centrum Sportów Zimowych będzie miejscem zakwaterowania zawodników i osób uprawiających sporty zimowe, głównie biegi narciarskie, a także turystów, którzy również w innych porach roku będą korzystać z tras biegowych i miejsc rekreacyjnych znajdujących się w pobliżu wyciągu narciarskiego pod Jaworzem.

W nowoczesnym budynku znajdą się m.in. szatnie i pokoje dla zawodników, pokoje dla sędziów i delegata Polskiego Związku Narciarskiego, sala konferencyjna, pomieszczenie dla reporterów, a także pomieszczenia do przygotowania nart. Będzie też wypożyczalnia sprzętu sportowego czynna zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim, oraz garaż na pojazdy obsługi technicznej, które będą wykorzystywane do przygotowania i utrzymania tras biegowych i zjazdowych. Obiekt będzie wyposażony w windę i dostosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne. Oprócz wspomnianego budynku, w którym znajdzie się całe zaplecze techniczne powstanie także utwardzona trasa biegowa (zimowa oraz letnia – nartorolki) o długości jednego kilometra, spełniająca wymogi PZN oraz FiS.

Budowa samego obiektu pochłonie, jak się szacuje 4,4 mln złotych (bez wyposażenia), a trasy biegowej – 950 tys. złotych. Budynek ma być ukończony do końca sierpnia 2016 roku, a trasa biegowa do czerwca br.

Choć nazwa wznoszonego obiektu jednoznacznie wskazuje na to iż służyć ma on zawodnikom uprawiającym zimowe dyscypliny sportu, to jednak będzie on pełnił funkcję całoroczną.

- Powstający obiekt treningowy spełniać będzie standardy międzynarodowe – mówi Piotr Krok, wójt gminy Grybów. – Dzięki temu nowoczesnemu zapleczu można będzie organizować w Ptaszkowej imprezy sportowe rangi ogólnopolskiej. Po zakończeniu realizacji centrum będą mogli z niego korzystać nie tylko zawodnicy kadry narodowej przyjeżdżający do Ptaszkowej na zgrupowania, ale również osoby uprawiające narciarstwo biegowe oraz sztab szkoleniowy, no i oczywiście osoby aktywnie uprawiające sport (nartorolki, łyżworolki).

Budowa Centrum Narciarstwa Biegowego została wpisana, jako jedno z zadań, do wieloletniego planu inwestycyjnego gminy.
Gmina Grybów, która jest inwestorem tego zadania zabezpieczyła na nie łącznie ponad 2,9 mln złotych. W ubiegłym roku przeznaczyła na nie 350 tys. złotych, w tym roku zarezerwowała kwotę – ponad 1,5 mln złotych, a w przyszłym ponad milion złotych. Gmina Grybów zabiega również o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Złożyła już wniosek do Ministerstwa Sportu o dodatkowe środki na to zadanie. Na rozwój bazy sportowej gmina może otrzymać do 50 proc. środków kwalifikowanych.

- Wniosek ten zyskał pozytywną opinię Polskiego Związku Narciarskiego, któremu zależy na rozwoju tras biegowych w naszym regionie – dodaje wójt Grybowa. – Mamy duże wsparcie prezesa związku Apoloniusza Tajnera i całego zespołu, jeśli chodzi o te inwestycję. Prezes Tajner ma zresztą wkrótce nas odwiedzić. Współpraca z PZN układa się świetnie. Jestem wdzięczny działaczom za to, że pozytywnie podchodzą do tej inwestycji.

- Przedsięwzięcie realizowane obecnie w Ptaszkowej jest bardzo dobrze znane Polskiemu Związkowi Narciarskiemu – przyznał Tomasz Wieczorek, sekretarz generalny PZN. - Oczywiście popieramy tego rodzaju inicjatywy. Cieszymy się, że gmina Grybów realizuje to przedsięwzięcie i do dyspozycji będą wspaniałe trasy biegowe. Jako związek pozytywnie zaopiniowaliśmy wniosek o dofinansowanie wspomnianego zadania. Tej inwestycji daliśmy wysoki priorytet. Jest to, naszym zdaniem, bardzo dobry projekt. Ptaszkowa może być w przyszłości postrzegana jako kolebka narciarstwa biegowego. Tereny do uprawniana narciarstwa są bardzo dobre, spada tam dużo śniegu.

Tomasz Wieczorek podkreślił, że narciarstwo biegowe staje się dyscypliną bardzo popularną, a z tras, które powstaną w Ptaszkowej będą mogli korzystać miłośnicy tej dyscypliny sportu i nie tylko.

- To będzie ośrodek całoroczny – zaznacza Wieczorek. - To duży atut. Powstanie tam, bowiem trasa do jazdy na nartorolkach.

Ptaszkowa jest idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Posiada ona specyficzne ukształtowanie terenu i specyficzny mikroklimat, dzięki któremu śnieg, na trasach biegowych, które w Ptaszkowej, można powiedzieć, były od zawsze, utrzymuje się znacznie dłużej niż w innych regionach Sądecczyzny. Ta miejscowość może pochwalić się naprawdę wspaniałymi tradycjami, jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową. Ptaszkowa była powszechnie znana z utalentowanych biegaczy narciarskich. To tutaj rozgrywane są co roku różne imprezy sportowe m.in. Zintegrowana Zimowa Spartakiada Dziecięca - Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Systematycznie trenują w Ptaszkowej m.in. zawodnicy sekcji biegowej LKS „Cerbud” Ptaszkowa, czy KS „Jedność” Nowy Sącz.

W Ptaszkowej gotowa jest już cześć infrastruktury sportowej przyszłego centrum. Przygotowane jest około 2,5 km trasy do narciarstwa biegowego. To trasa profesjonalna o szerokości 8 m, bardzo dobrze wyprofilowana. Przygotowane są pole startowe i stadion. Z budynku będzie wychodziło się właśnie prosto na stadion. Po zakończeniu inwestycji Ptaszkowa będzie miała ośrodek spełniający wszelkie warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. W planach jest także przedłużenie trasy do pięciu kilometrów oraz wytyczenie innych tras krótszych, w tym także te rekreacyjnych dla osób uprawiających np. turystykę rowerową.

(MIGA)
Fot. arch. UG w Grybowie.
Wizualizacja budynku socjalno-technicznego – Spółka „ETA” z Nowego Sącza – architekt Maciej Szuflicki.







Dziękujemy za przesłanie błędu