Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
16/04/2017 - 19:50

Zmarł Augustyn Leśniak, współautor Encyklopedii Sądeckiej

W Wielką Niedzielę, 16 kwietnia, zmarł w Nowym Sączu Augustyn Leśniak, historyk i ekonomista. Był współautorem, wraz z synem - Jerzym Leśniakiem, „Encyklopedii Sądeckiej”, wydanej w 2000 r. Przeżył 86 lat.

Urodził się 6 kwietnia (również w Wielką Niedzielę) 1931 r. w Świniarsku.  Był synem Kunegundy i Jana, żołnierza I wojny światowej w 20. Galicyjskim Pułku Piechoty na froncie włoskim, następnie w nowosądeckim 1 Pułku Strzelców Podhalańskich (walczył  w obronie Lwowa w latach 1918–1919, wojnie z bolszewikami w 1920 r. i w wojnie obronnej w 1939 r.).

Augustyn Leśniak w 1950 r. ukończył II Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Króla Bolesława Chrobrego, gdzie był wychowankiem znanych sądeckich profesorów – Kazimierza Golachowskiego, Stanisława Choczewskiego i mjr. Mariana Serafiniuka. Następnie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954) i – już po latach – ekonomikę przedsiębiorstw w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie (1966).

Pracował w Sądeckich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych i Sądeckich Zakładach Naprawy Samochodów.

Wielki patriota sądecki, miłośnik historii regionalnej; publikował w „Roczniku Sądeckim” i innych wydawnictwach; współautor, wraz z synem, Jerzym Leśniakiem, „Encyklopedii Sądeckiej” wydanej w 2000 roku.  

Póki mu sił starczyło uczestniczył we wszelkich wykładach i konferencjach na temat przeszłości Nowego Sącza. Angażował się także z wielkim sercem w prace samorządu lokatorskiego Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.   

W latach dziewięćdziesiątych był współinicjatorem powołania Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków II Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Króla Bolesława Chrobrego, chorążym historycznego, przedwojennego sztandaru „wojów Chrobrego”.

Pogrzeb  śp. Augustyna Leśniaka odbędzie się w środę, 19 kwietnia, o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich w Nowym Sączu. Różaniec przy trumnie o godz. 11.30.

Wspomnienie o Zmarłym można przeczytać na stronie Szkoły Chrobrego. (HSZ)Dziękujemy za przesłanie błędu