Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
22/10/2020 - 11:55

Zmarł ks. Antoni Tworek. Przez wiele lat był wikariuszem w Rytrze i Łącku

W środę 21 października zmarł ks. Antoni Tworek, który przez trzydzieści pięć lat był proboszczem w Chełmie koło Bochni. Przez wiele lat pracował również na Sądecczyźnie. Był wikariuszem w Rytrze, Łącku, a także w Wilczyskach i Limanowej.

Do naszej redakcji dotarła dzisiaj kolejna smutna wiadomość. W środę 21 października zmarł śp. ks. Antoni Tworek – emerytowany proboszcz parafii Chełm. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w sobotę 24 października w kościele parafialnym w Chełmie. O godzinie jedenastej zostanie odprawiona msza za jego duszę, po której ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Puchała. Był kanonikiem sądeckiej kapituły

Ks. Antoni Tworek urodził się 2 sierpnia 1936 roku w Padwi Narodowej koło Mielca. W 1953 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu sześcioletnich studiów, 29 czerwca 1959 roku biskup tarnowski Karol Pękala udzielił mu święceń kapłańskich.

Jako neoprezbiter został posłany do pracy w Rytrze, gdzie posługiwał przez trzy lata. Następnie od 1962 roku przez pięć lat pracował w Łącku, a potem jeszcze w Wilczyskach i Limanowej. 2 czerwca 1971 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie koło Bochni, gdzie posługiwał przez trzydzieści pięć lat. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Bochnia - Zachód. W 2006 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę i pozostał w Chełmie jako rezydent.  

Zobacz też Męcina pożegnała swojego pasterza. Parafianie chcą kupić respirator

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1972 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Ks. Antoni Tworek był bardzo zasłużonym kapłanem. W 1999 roku utworzył Muzeum Parafialne Bożogrobców, w którym zgromadził wiele eksponatów. Do końca życia opiekował się tym miejscem. Kapłan interesował się historią. Napisał dwie książki pt. „Chełm i Przyrabie” i „Przewodnik po Chełmie i Muzeum Parafialnym”. Jakby tego wszystkiego było mało, przyczynił się do powstania parafii w Gierczycach. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. arch. mojaBochnia.pl, arch. Parafii Chełm, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu