Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
28/10/2020 - 12:10

Zmarł ks. Stanisław Gutowski. Przez 4 lata jako wikariusz pracował w Nowym Sączu

We wtorek (27 października) zmarł śp. ks. Stanisław Gutowski, który był emerytowanym proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu. Przez kilka lat jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu. Był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Bocheńskiej.

Pogrzeb zmarłego śp. ks. Stanisława Gutowskiego odbędzie się w sobotę 31 października w parafii Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu. O godzinie 11 zostanie odprawiona msza za duszę zmarłego kapłana. Po Eucharystii jego ciało zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Majka. Przez kilka lat był wikariuszem w Jazowsku

Ks. Stanisław Gutowski urodził się 30 kwietnia 1937 roku w Połomiu Dużym koło Nowego Wiśnicza. W 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych w dniu 29 czerwca 1961 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali.

Jako wikariusz przez cztery lata pracował w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu. Następnie od 1965 roku posługiwał w parafii Złockie, a potem jeszcze w Żabnie i Okocimiu.

26 września 1977 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu. Urząd proboszcza pełnił przez trzydzieści lat, do 18 sierpnia 2007 roku. Następnie  pozostał w parafii jako rezydent.  Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Brzesko oraz penitencjarza Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

Zobacz też Nie żyje ks. Józef Grabowski. Przez kilka lat posługiwał na Sądecczyźnie

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1979 otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1985 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. Z kolei w 2003 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Bocheńskiej. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Parafia Żabno, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu