Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/11/2021 - 13:15

Zmarł misjonarz ks. Stanisław Pawłowski. Pochodził z naszego regionu

W wieku 75 lat zmarł pochodzący z powiatu gorlickiego ks. Stanisław Pawłowski. Zapamiętany zostanie przede wszystkim ze swojej działalności misyjnej. Przez wiele lat przebywał w Republice Konga, gdzie głosił Dobrą Nowinę i rozbudowywał chrześcijańską wspólnotę.

Ks Stanisław Pawłowski urodził się 20 sierpnia 1946 roku w Krygu (gmina Lipinki). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach wstąpił do seminarium. Był niezwykle zainteresowany działalnością misyjną. Święcenia przyjął w 1971 roku.

Pracował w parafiach w Zakliczynie, Brzeźnicy i Tarnowie (pw. Matki Bożej Fatimskiej). To właśnie podczas posługi w ostatniej z wymienionych parafii został posłany do Ludowej Republiki Konga. Wraz z nim do Afryki udał się  ks. Józef Ziobroń. Wspólnie objęli parafię pw. Jezusa Zmartwychwstałego w Brazzaville.

Następnie pełnił posługę także w Owando (stolicy diecezji na północy Konga) i Oyo (gdzie był proboszczem). Wiele lat, które spędził na afrykańskiej ziemi, zaowocowało m.in. działalnością charytatywną, katechizacją czy wybudowaniem kaplicy w wiosce Abo. Jako jedyny z tarnowskich misjonarzy uczestniczył także w pogrzebie kard. Emila Biayendy.

Po zakończeniu swojej misyjnej działalności wrócił do Polski. Wiele lat pomagał w strukturach Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie. Pracował również w diecezji tarnowskiej, przejmując duchową opiekę nad żołnierzami górnikami. Był odznaczony m.in. Złotym krzyżem zasługi przez ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmarł w wieku 75 lat. ([email protected], fot.: Pixabay, źródło: portal diecezji tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu