Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
02/05/2019 - 17:40

Zmarł o. Kazimierz Michulec. Był założycielem Jezuickiego Centrum Edukacji

1 maja w Krakowie zmarł o. Kazimierz Michulec SJ, założyciel i pierwszy dyrektor Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu. Duchowny ukończył 62 lata. Odszedł do Pana w 42. roku życia zakonnego i 35. kapłaństwa.

Ojciec Kazimierz Michulec SJ urodził się 22 lutego 1957 r. w Nowym Sączu. Uczęszczał do Technikum Kolejowego, które ukończył maturą w 1977 r. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 10 grudnia 1977 r. w Starej Wsi, a po dwuletnim nowicjacie złożył pierwsze śluby zakonne 30 grudnia 1979 r.

W latach 1979-81 r. studiował filozofię w Krakowie, następnie teologię na Bobolanum w Warszawie i na Pontificio Instituto Orientale w Rzymie, gdzie również pisał doktorat z zakresu teologii duchowości wschodniej, uwieńczony obroną w 2001 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał 31 lipca 1984 r. w Nowym Sączu z rąk ks. bpa Piotra Bednarczyka, a uroczystą profesję zakonną złożył 12 marca 1991 r. w Rzymie, którą przyjął o. Generał Peter Hans Kolvenbach SJ.

O. Kazimierz Michulec SJ był kapłanem głębokiej wiary i wielkiego serca, cenionym wychowawcą młodzieży. Po studiach teologicznych w Rzymie posługiwał w Gliwicach jako operariusz i katecheta. W latach 1991-92 pracował w Sekretariacie Stanu w Watykanie. Następnie pełnił funkcję wicerektora Pontificio Collegio Russicum, pracując dalej nad swym doktoratem. Potem został wysłany do Nowosybirska w Rosji, gdzie był socjuszem magistra nowicjatu oraz dyrektorem Instytutu Filozoficznego św. Tomasza. Następnie pracował w Opolu, wspomagając dyrektora duszpasterstwa studenckiego „Xaverianum”.

W 2003 r. otrzymał misję zorganizowania jezuickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które prowadził jako dyrektor do 2011, będąc równocześnie nauczycielem religii. W roku 2010 szkoły te weszły w skład Jezuickiego Centrum Edukacji im. Ks. Piotra Skargi SJ. Od 2011 roku był dyrektorem Bursy Studenckiej Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej i dyrektorem Bursy Szkół Średnich ZMMPiR w Krakowie. W styczniu 2019 r. ujawniła się nagle u o. Kazimierza choroba nowotworowa mózgu. Po przeprowadzonej operacji pozostawał pod stałą opieką, najpierw w infirmerii Kolegium krakowskiego, a następnie na Oddziale Paliatywnym w Szpitalu przy ul. Śniadeckich w Krakowie.

Odszedł do Pana 1 maja 2019 r. Pogrzeb o. Kazimierza Michulca SJ odbędzie się 4 maja w Nowym Sączu. Msza żałobna sprawowana będzie o godzinie 12.30 w kościele pw. Ducha Świętego, przy ul. ks. P. Skargi 10. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się przy grobowcu oo. Jezuitów na Cmentarzu św. Heleny o godz. 14.00.

Opr. RG [email protected], Źródło i Fot. Parafia Ducha Świętego w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe