Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
08/10/2023 - 08:50

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki

Dni stają się coraz krótsze, coraz wcześniej zapada zmrok i znowu trzeba się szykować do zmiany czasu z letniego na zimowy. Kiedy się skończy to majstrowanie dwa razy do roku przy zegarkach, czego wszyscy mają serdecznie dość? Może to zmienić tylko nowelizacja unijnej dyrektywy. Tymczasem w Brukseli deliberują nad tym od blisko pięciu lat.

Zmiana czasu z zimowego na letni. kiedy przestawiamy zegarki

Wskazówki o godzinę cofniemy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Koronnym argumentem przemawiającym za majstrowaniem przy czasomierzach dwa razy do roku jest oszczędzanie na prądzie. Jesienią i zimą, kiedy dni są coraz krótsze, dłużej świecą się lampy. Z powodu zimna włączamy ogrzewanie

Ta teoria jest nieprawdziwa mówiła w wypowiedzi dla „Gazety Polskiej” Beata Jarosz  rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Zimowa zmiana czasu skraca czas trwania szczytu wieczornego i tu możemy mówić o zmniejszeniu zużycia energii. Jednak w trakcie wiosennej zmiany wykonujemy ruch dokładnie przeciwny. Zatem w skali roku zmiana czasu nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej – wyjaśniała rzeczniczka.

Czytaj też W sklepach coraz bardziej rozkręca się cenowy rollercoaster. Gdzie jest drożej, gdzie jest taniej

Nad zmianą czasu  ciągle deliberuje Bruksela

Już cztery lata temu, Parlament Europejski zaakceptował pomysł, by zmiana czasu w 2021 roku nastąpiła po raz ostatni i wezwał Komisję Europejską do oceny obecnie obowiązującego rozwiązania. Komisja przeprowadziła konsultacje.  Zebrała  4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

Wydawało się, że wreszcie ta uciążliwość zniknie. Pozytywną opinie w tej sprawie wyraził już Parlament Europejski, ale potem sprawy zaczęły się komplikować. Członkowie Rady Unii Europejskiej uznali, że rezygnowanie ze zmieniania czasu mogłoby wprowadzić niemałe zamieszanie. Dodatkowo stwierdzili, że stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie jest wyczerpujące.

Potem planowaną reformę zahamowała najpierw pandemia koronawirusa, teraz zaś siły się wyrównały i zwolenników oraz przeciwników skończenia ze zmianą czasu jest niemal po równo.

Czytaj też Drakońskie kary dla kierowców. Weszły w życie nowe przepisy

Czytaj też Betonowy mur wyrósł na ulicy Paderewskiego. To ma być koniec trwającego dwa lata koszmaru [ZDJĘCIA]  

Majstrowania przy czasie może się skończyć zawałem serca i depresją?

Nic nie wskazuje też na to, że przestawianie zegarów szybko się zakończy. Z wydanego dwa lata temu rządowego rozporządzenia wynika, że czas zimowy na letni przestawiać będziemy co najmniej do 2026 roku.

Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Lekarze stwierdzili, że w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Odnotowano też zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.

Czytaj też Dom, zarobki, bankowe konto, samochody… tak się powodzi burmistrzowi Biedzie w Limanowej  

Do innych negatywnych skutków zmiany czasu należą przejawy rozregulowania zegara biologicznego: rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Większe niż zwykle jest też prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję. [email protected] fot.pixabay
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu