Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
20/03/2023 - 13:40

Zmiany na mapie coraz bardziej realne. Nasz region może już nie wyglądać tak samo

Niebawem granice gmin w naszym regionie mogą wyglądać nieco inaczej. Starają się o to mieszkańcy Sitnicy, którzy chcą dołączyć do gminy Moszczenica. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjęli już gminni radni. Sama procedura jest jednak długotrwała.

Mieszkańcy Sitnicy chcą dołączyć do gminy Moszczenica

Nie często zdarza się, że miejscowość z naszego regionu chce zmienić swoją przynależność. Z taką sytuacją mamy jednak do czynienia w powiecie gorlickim. Jak już pisaliśmy, na początku marca w remizie w Sitnicy odbyło się spotkanie mieszkańców. Już wcześniej chcieli, aby ich miejscowość dołączyła do gminy Moszczenica. Potwierdzili to głosowaniem. 180 osób było za. Przeciwko takiemu rozwiązaniu głosowało tylko 5 osób. Obecnie miejscowość należy do gminy Biecz. Więcej o sprawie i argumentach mieszkańców piszemy TUTAJ.

Sprawa była również omawiana podczas ostatniej sesji Rady Gminy Moszczenica. Pojawili się na niej przedstawiciele sołectwa. Jak mówili, działania podejmowane w celu zmiany gminy były przez nich podejmowane już kilkanaście lat temu.

- Mieszkańcy Sitnicy są bardzo zżyci z gminą Moszczenica. Jest dużo powiązań rodzinnych. Wiele osób korzysta z dróg Moszczenicy. Grunty rolne położone na terenie tej gminy również należą do mieszkańców z Sitnicy. Korzystają oni też z tutejszych obiektów sportowych. Jesteśmy malutką wioską i musimy dbać o swoje interesy. Potrafimy trzymać się razem i chcielibyśmy też wesprzeć i pomóc gminie Moszczenica – mówił przedstawiciel sołectwa na sesji.

Po nim głos zabrał wójt Moszczenicy – Jerzy Wałęga. Jak twierdził, po raz pierwszy z tą sprawą zetknął się 10 lutego, gdy dostał pytanie o to, jak zareaguje na staranie mieszkańców Sitnicy o przyłączenie do gminy.

- Moje stanowisko jest niezmienne. Najważniejsza jest wola mieszkańców. Przekonało mnie to, że zapytali i byli do tego przygotowani. Cała rada sołecka podpisała się pod stwierdzeniem, że chcą przystąpić do rozmów z naszą gminą. Dostałem informację, że zdobyli też 300 podpisów popierających. Na zebraniu wiejskim pojawiło się około 200 osób. 180 głosów było za dołączeniem do gminy Moszczenica. Wobec takiej skali, nawet jeśli miałem jakieś wątpliwości, to całkiem one zniknęły – mówił wójt.

Rada Gminy Sitnica przyjęła uchwałę

Wniosek o dołączenie Sitnicy do gminy poprała komisja oświaty, kultury i zdrowia. Również radni podczas sesji przyjęli uchwałę o przystąpieniu do procedury zmiany granic administracyjnych. 10 z nich głosowało za, 1 – przeciw, a 3 wstrzymało się.

Teraz czekają nas konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Moszczenica. Wszystko kończy się rozporządzeniem wydanym przez Radę Ministrów. Procedura jest jednak długotrwała, bo odpowiednią uchwałę musi przyjąć również gmina Biecz. Jak mówił wójt Jerzy Wałęga, realny termin dołączenia Sitnicy do gminy Moszczenica to 1 stycznia 2025 roku. ([email protected], fot.: screen Google Maps, screen sesja Rady Gminy Moszczenica)Dziękujemy za przesłanie błędu